Spotkanie kapelanów szpitali przed Światowym Dniem Chorego

Kapelani szpitali i innych placówek medycznych spotkali się 20 stycznia 2023 r. w centrali Caritas Diecezji Rzeszowskiej przed Światowym Dniem Chorego. Obecny na spotkaniu bp Jan Wątroba podziękował kapelanom za służbę chorym i cierpiącym.

W spotkaniu uczestniczyło 30 kapelanów szpitali, domów pomocy społecznej i hospicjów.

Na początku zebrani wysłuchali wystąpienia ks. Władysława Jagustyna, wicedyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który zaprezentował orędzie Ojca Świętego Franciszka na XXXI Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”. „Bracia, siostry, nigdy nie jesteśmy gotowi na chorobę. A często nawet do przyznawania się, że jesteśmy coraz starsi. Boimy się bezbronności, a wszechobecna kultura rynkowa popycha nas do tego, by jej zaprzeczać. (…) Dlatego tak ważne jest, także w odniesieniu do choroby, aby cały Kościół skonfrontował się z ewangelicznym przykładem dobrego Samarytanina, aby stać się wartościowym szpitalem polowym: jego misja bowiem, zwłaszcza w okolicznościach historycznych, które przeżywamy, wyraża się w sprawowaniu opieki” – napisał w orędziu papież.

Następnie ks. prof. Piotr Morciniec, kierownik Katedry Teologii Moralnej i Etyki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego zaprezentował referat pt. „Zaopiekować osobę ludzką – zadania i zagrożenie”. Duchowny mówił m.in. o potrzebie uwzględniania wszystkich potrzeb pacjenta. „Słyszymy dzisiaj często o godności ludzkiej osoby, o prawach człowieka, natomiast jeśli popatrzymy na przeciętnego człowieka to zaopiekowana jest tylko część jego potrzeb, najczęściej te materialne i emocjonalne. Chciałbym zwrócić uwagę na to, co się nazywa holistyczną opieką – chodzi o objęcie opieką wszystkich wymiarów życia człowieka. Zaczyna się od tego, że człowiek przychodzący do szpitala czy do przychodni traci poczucie bezpieczeństwa – Co zrobić, żeby go troszkę uspokoić, żeby poczuł się pewniej? Potem jest kwestia leczenia. Technicyzacja doprowadziła do tego, że chory jest pozostawiony ze sprzętem, natomiast brakuje mu człowieka. Zamiast medycyny towarzyszenia mamy dzisiaj medycynę działania – lekarz robi, co trzeba w swojej specjalizacji i zostawia pacjenta, bo nie ma dla niego czasu. Tę lukę wypełniają ludzie, którzy przychodzą z sercem, jak wolontariusze, jak kapelani. Oni troszczą się także o wymiar duchowy, religijny, aż po towarzyszenie w umieraniu. Ale to nie koniec opieki. Dodajmy jeszcze doświadczenie straty osoby bliskiej i pomoc w przeżywaniu żałoby” – mówił ks. Morciniec.

Podczas dyskusji omówiono udział biskupów z Rzeszowa w Światowym Dniu Chorego w ośrodkach na terenie diecezji rzeszowskiej. Biskupi w ciągu kilku dni odwiedzą kilkanaście placówek leczniczych i opiekuńczych. Centralna uroczystość odbędzie się 11 lutego w Sanktuarium Mati Bożej Rzeszowskiej o godz. 9.00 (Msza św. będzie transmitowana przez Radio Via i Polskie Radio Rzeszów).

Na zakończenie bp Jan Wątroba podziękował kapelanom za ich służbę na rzecz chorych i cierpiących. „Wasza służba zajmuje szczególne miejsce wśród różnych kapłańskich aktywności – jesteście bardzo blisko osób chorych, cierpiących, niepełnoprawnych, umierających, a przez to blisko cierpiącego Jezusa Chrystusa. To bardzo trudna, wymagająca i odpowiedzialna służba, tym bardziej dziękuję za waszą gorliwość i poświęcenie” – powiedział biskup rzeszowski.

W spotkaniu uczestniczył ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i ks. Jacek Kaszycki, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

W wypowiedzi dla Radia Via ks. Potyrała podkreślił, że w placówkach prowadzonych przez Caritas chorzy mogą liczyć nie tylko na kompetentną pomoc medyczną. „W naszych placówkach chorzy i niepełnosprawni mają zapewnioną fachową, profesjonalną opiekę medyczną, ale to nie wszystko. Nasi pracownicy podchodzą do pacjentów z sercem, kierując się Ewangelią, dostrzegając w ciężko chorym człowieku, przykutym do łóżka, cierpiącego Jezusa Chrystusa. Placówki Caritas są wielkim wsparciem również dla rodzin, które mimo najlepszych chęci nie są wstanie zabezpieczyć opieki, zwłaszcza wtedy, gdy jest konieczna przez 24 godziny na dobę. Te chore osoby nie mogąc przebywać w domu rodzinnym, mają drugą rodzinę – a to są ośrodki Caritas Diecezji Rzeszowskiej” – powiedział dyrektor.

Z kolei ks. Jacek Kaszycki mówił, że Światowy Dzień Chorego, to dzień, kiedy zwracamy uwagę nie tylko na chorych ale także na służbę zdrowia. „Światowy Dzień Chorego zwraca uwagę na chorych, zachęca, aby ich dostrzec, aby zobaczyć w nich ludzi, osoby i aby się nimi zaopiekować. Ten czas jest także czasem zwrócenia uwagi na ludzi, którzy się opiekują chorymi i cierpiącymi – przyglądamy się wzajemnym relacjom chorych i zdrowych, bo na tym polu powstaje wiele problemów. Często zapominamy, że człowiek chory jest bezradny – trzeba nam, tym wszystkim, którzy czują się zdrowi, wrażliwości, pomocy, a przede wszystkim nie wykluczania, zauważania i pochylania się nad potrzebami chorych” – powiedział diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II dla całego Kościoła powszechnego 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia – kardynała Fiorenzo Angeliniego. Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby jeden dzień w roku był poświęcony „modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele”. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (główne obchody pierwszego takiego dnia obchodzono właśnie w Lourdes, podobnie było w 2020 r.). 11 lutego 2023 r. będziemy obchodzić już XXXI Światowy Dzień Chorego. (tn)

Zdjęcia: ks. T. Nowak