Spotkanie proboszczów w Instytucie Teologiczo-Pastoralnym w Rzeszowie

W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie 13 września 2021 r. odbyło się spotkanie proboszczów ze wszystkich parafii diecezji rzeszowskiej. W tym wydarzeniu uczestniczył bp Jan Wątroba i bp Edward Białogłowski.

Spotkanie formacyjne, które prowadził ks. dr Paweł Synoś – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego, rozpoczęło się wspólną modlitwą.

Biskup Jan Wątroba, podkreślił, że „w diecezji rzeszowskiej jest 250 parafii i każda z nich ma swoją specyfikę. Dlatego tego rodzaju spotkania zawsze są okazją między innymi do omówienia zagadnień związanych z  działaniami w zakresie pracy duszpasterskiej. Jest to również spotkanie formacyjne, którego proboszczowie potrzebują, dlatego zapraszani są goście z zewnątrz, specjaliści w różnych dziedzinach”. Ważna jest też próba odpowiedzi na wyzwania jakie pojawiają się w kościele lokalnym.

Gościem tegorocznego spotkania proboszczów był red. Bogumił Łoziński – dziennikarz tygodnika „Gość niedzielny”. W swoim wystąpieniu mówił, że „problemów w Kościele nie brakuje, nie brakuje ich też w poszczególnych parafiach, czy to mniejszych wiejskich, czy też dużych w miastach – mówił redaktor. „Centrum Kościoła jest parafia i tutaj jest najwięcej pracy do wykonania. Z jednej strony są świeccy, którzy przestają chodzić do kościoła w wyniku laicyzacji, różnych innych procesów, ale także w wyniku coraz większego braku zaufania do księży. (…) Ważne jest otwarcie kapłanów na wiernych (…) nastał czas, by wyjść do wiernych i pokazywać im miłość Chrystusa, przedstawiać im taką propozycję do życia, żeby ją wybrali” – mówił Łoziński.

Wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego, ks. dr Paweł Synoś mówił, że księża czują potrzebę formacji, wykładów i spotkania, dlatego pozytywnie je oceniają. „To nie jest szkolenie, to nie kurs, ale braterskie spotkanie, które ma kształtować myślenie w rozumieniu pewnych wyzwań, także tych trudnych, by następnie szukać dróg rozwiązań” – dodał ks. Synoś.

Biskup Edward Białogłowski również odniósł się do tematyki spotkania i powiedział, że dziś Kościół i poszczególne parafie mają sporo problemów, ale przede wszystkim sporo wyzwań. „Trzeba szukać rozwiązań i reagować na pojawiające się problemy na miarę potrzeb i możliwości poszczególnych wspólnot” – wyjaśniał bp Białogłowski.

„Dzisiaj dużo mówi się o problemach, które przeżywają ludzie, jak i wspólnoty. Dlatego trzeba podejmować decyzje, jakie czynności podjąć, by nie poddać się rutynie, by nie wpaść w postawę, że „wszystko znamy i na wszystko mamy swoje sprawdzone recepty” – dodał bp Białogłowski.

Podkreślił też, że warto patrzeć w duszpasterstwie na złotą maksymę zaproponowaną przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego „widzieć, ocenić, działać”. Następnie wyjaśnił: „Należy rozpoznać środowisko, okoliczności,  by przekonać się na ile można zastosować pewne działania, bo nie wszędzie te same sposoby odgrywają zwycięską rolę”.

Spotkanie w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara zakończyła dyskusja o aktualnych działaniach duszpasterskich w diecezji. (jn)