Święcenia biskupie ks. Krzysztofa Kudławca

25 czerwca 2022 r. w katedrze Pana Jezusa Cudownego w Daule w Ekwadorze ks. Krzysztof Kudławiec otrzymał święcenia biskupie. W uroczystości uczestniczył bp Jan Wątroba, który podczas pobytu w Ekwadorze odwiedził misjonarzy z diecezji rzeszowskiej.

Mszy św. z udzieleniem święceń biskupich przewodniczył abp Andrés Carrascosa Coso, nuncjusz apostolski w Ekwadorze – nuncjusz był również głównym konsekratorem; jako współkonsekratorzy towarzyszyli mu: abp Eduardo José Castillo Pino, metropolita Portoviejo i abp Luis Cabrera Herrera OFM, metropolita Guayaquil. Wśród kilku biskupów koncelebrujących Eucharystię był biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Poniżej prezentujemy filmowy zapis uroczystości święceń biskupich ks. Krzysztofa Kudławca przygotowany przez diecezję w Daule.

Bp Krzysztof Kudławiec urodził się 19 września 1969 r. w Gorlicach. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a po powstaniu diecezji rzeszowskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. 25 maja 1995 r. w katedrze rzeszowskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Kazimierza Górnego. Jako wikariusz pracował w Nockowej (1995-1998) i parafii katedralnej w Rzeszowie (1998-2000). W latach 2001-2002 przygotowywał się do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2002 roku wyjechał do Ekwadoru, gdzie był odpowiedzialny m.in. za organizację IX Krajowego Kongresu Misyjnego w Portoviejo. Ostatnio był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu, wikariuszem biskupim i dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji Portoviejo. 22 kwietnia 2022 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Krzysztofa Kudławca biskupem nowo utworzonej diecezji Daule w Ekwadorze. 25 czerwca 2022 r. w katedrze w Daule przyjął święcenia biskupie. (tn)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel, Archiwum diecezji w Daule