Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

Biskup Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego.

15 sierpnia 2022 r. bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. Eucharystię koncelebrował ks. kmdr por. Grzegorz Golec, kapelan Garnizonu Rzeszów i ks. por. Wojciech Środoń, kapelan 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Homilię wygłosił kapelan Garnizonu Rzeszów. Kaznodzieja często nawiązywał do tradycji poświęcania ziół i kwiatów w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. „Te bukiety kwiatów pełnych wdzięczności niesiemy Wniebowziętej Matce w podzięce za to, że przed stu laty nad Wisłą stanęła przy polskim żołnierzu tak, jak wcześniej pod Grunwaldem, jak na Jasnogórskich Wałach w czasie Szwedzkiego Potopu, stając się prawdziwą Hetmanką Polskiego Żołnierza” – powiedział ks. Grzegorz Golec.

W Mszy św. uczestniczyło wojsko i służby mundurowe na czele z gen. bryg. Dariuszem Lewandowskim, dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz władze państwowe i samorządowe: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego i Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa.

Na zakończenie Mszy św. bp Wątroba poświecił kwiaty i zioła. Po Eucharystii zebrani wysłuchali koncertu pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Niny Nowak.

Druga część obchodów odbyła się w Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie znajduje się pomnik gen. Władysława Sikorskiego. Tam odbył się uroczysty apel, a po nim defilada pododdziałów. Dopełnieniem uroczystości był piknik wojskowy na parkingu przy ul. Pułaskiego – wystąpiła m.in. grupa wokalna „21” z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. (tn).

Zdjęcia: ks. Tomasz Nowak