Trwać na posterunku. Zjazd diecezjalny KSM w Rzeszowie

23 października 2021 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie odbył się Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele 42 oddziałów parafialnych.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. Tomasz Ryczek, asystent diecezjalny KSM, miał miejsce obrzęd posłania i błogosławieństwa 22 nowych zastępowych i liderów diecezjalnych.

W homilii ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, przypomniał młodzieży, że formacja KSM opiera się na kerygmacie, bo jesteśmy członkami Kościoła. Każdy wierzący winien ciągle przypominać sobie tę prawdę wiary, że Bóg nas kocha. „My na tę miłość odpowiadamy naszą miłością, ale często także grzechem. Największym problemem nie jest sam grzech, pod warunkiem, że mamy pragnienie nawrócenia, przemiany. Dlatego trzeba mieć w sercu chęć, by nie grzeszyć, by zaufać Chrystusowi i Słowu, które On do nas kieruje. Na swojej życiowej drodze i w byciu we wspólnocie Kościoła nie można ulec zniechęceniu, pokusie egoizmu i bierności” – mówił ks. Ryczek.

Ksiądz Asystent zachęcał również, by młodzi z entuzjazmem odpowiadali na zaproszenie Chrystusa do życia głęboką wiarą. Wyjaśniał, że ten „entuzjazm i praca nad sobą, jak mówi kerygmat, dają efekt wspólnoty z innymi, która dzięki łasce Bożej będzie mocną wspólnotą”.

Istotne dla każdego KSM-owicza jest to, jak podkreślił ks. Ryczek, by być apostołem. Mówienie „GOTÓW”, które jest zawołaniem stowarzyszenia, ma być wezwaniem do dbania o swoją wiarę, mimo iż wybrana droga nie będzie popularna według „światowego, współczesnego” myślenia. „Możemy być postrzegani w naszym środowisku, tam gdzie jesteśmy, jako błazny, bo „marnujemy” nasze piątki na spotkania formacyjne, spędzamy czas na szkoleniach, żyjemy w czystości, zaprzeczamy promowanym trendom, staramy się żyć w skromności, pokoju, uczciwości, bez obmawiania, uczciwie, nie dwulicowo. Ale to są nasze zadania, które chcemy realizować” – wyjaśniał ks. Ryczek.

W homilii ks. Ryczek powiedział także, że istotą KSM-u jest trwanie na posterunku, przeżywanie codzienności w stanie łaski uświęcającej. „Jeżeli nie będziemy mieli przejrzystości, jeżeli nie będziemy się wspierać, jeżeli będziemy walczyć ze sobą nawzajem, to szatan nie będzie się musiał zbytnio starać, by nas zniszczyć, by nas poróżnić i wówczas nie będziemy znakiem przynależności do Chrystusa dla innych i dla świata” – powiedział duszpasterz młodzieży.

Podczas spotkania odbyły się wybory do Zarządu Diecezjalnego i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej XV kadencji.

W pierwszej turze uprawnieni do głosowania spośród 4 kandydatów (Katarzyna Grabiec, Sylwia Ciebiera, Marcin Urban, Szymon Guźda) wybierali przyszłego prezesa.

Kandydatury trzech osób z największą ilością głosów zostaną przedstawione bp. Janowi Wątrobie, który zgodnie ze statutem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wybierze spośród nich prezesa.

Monika Korzępa, ks. Jakub Nagi

Fot. Jakub Nagi