Uroczystość Objawienia Pańskiego. Modlitwa za biskupów

„Pan Bóg przychodzi do wszystkich bez wyjątku. Każdy naród, każdy język i każdy lud jest przez Niego przyjęty i umiłowany. Symbolem tej prawdy jest światło, które dociera wszędzie i wszystko oświetla” – mówił bp Jan Wątroba w Uroczystość Objawienia Pańskiego w rzeszowskiej katedrze. Podczas Mszy św. zebrani modlili się za bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejne rocznice konsekracji biskupich.

6 stycznia 2022 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 37. i 34. rocznicę konsekracji biskupich. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i 30 księży.

Na początku Mszy św. ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej, wprowadził zebranych w katedrze zarówno w treść uroczystości kościelnej, jak i okoliczność rocznicy konsekracji biskupów.

Życzenia dla biskupów z okazji ich jubileuszu złożyli przedstawiciele wiernych świeckich.

W imieniu kapłanów życzenia przekazał ks. Marek Winiarski, dyrektor wydziału katechetycznego.

Zgodnie ze starożytnym zwyczajem w Uroczystość Objawienia Pańskiego, nastąpiło uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy i innych świąt ruchomych w bieżącym roku m. in. Wniebowstąpienia Pana Jezusa i Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja nawiązując do liturgicznego święta mówił o tym, że zdumienie budzi sposób objawienia się Boga. „Bóg nie wchodzi na scenę świata, aby się pokazać. Niektórzy twierdzą, że może byłoby lepiej, gdyby gwiazda Jezusa pojawiła się w Rzymie, gdzie cesarz August rządził światem. Może wówczas całe imperium stałoby się chrześcijańskie. Albo gdyby ta gwiazda oświeciła pałac Heroda, mógłby on czynić dobra zamiast zła. Światło Boga nie trafia do tych, którzy świecą własnym blaskiem. Bóg proponuje siebie, lecz się nie narzuca. Oświeca, ale nie oślepia. Zawsze istnieje pokusa mylenia światła Boga ze światłem świata” – mówił Biskup Rzeszowski.

Powołując się na nauczanie papieża Franciszka bp Wątroba mówił:

Bp Wątroba w homilii nawiązał również do bogatej symboliki złota, kadzidła i mirry, darów jakie złożyli Trzej Królowie Dzięciątku Jezus.

Biskup Rzeszowski w nawiązaniu do rocznicy święceń bp Kazimierza Górnego i bp Edwarda Białogłowskiego mówił o ich zaangażowaniu w życie Kościoła, przekazał życzenia i zapewnił o modlitewnej pamięci.

Po Komunii św. bp Kazimierz Górny podziękował zebranym za obecność, modlitwę i życzenia, jednocześnie prosząc o dalszą pamięć modlitewną. Nawiązał również do przeżywanej uroczystości. „Kiedy Mędrcy przybyli do Pana Jezusa, przynieśli dary, a przede wszystkim upadli na twarz. Ich wiara była niesamowita. Upadli na twarz widząc małe dziecię, ale wiara im mówiła, że to Zbawiciel. Jakże nam potrzeba wielkiej wiary, by często duchowo upadać na twarz przed Wszechmocnym Bogiem, przed Zbawicielem (…) Życzę, by to święto umocniło w nas wiarę świętą, byśmy z wiarą i miłością czcili Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, naśladując Trzech Mędrców, którzy upadli na twarz przed Dziecięciem (…) Bóg zapłać za stałą życzliwość i proszę nie zapominajcie w modlitwie o nas, którzy przeżywamy dzisiaj dzień otrzymania pełni kapłaństwa” – powiedział bp Górny.

Podczas Mszy św. śpiewał Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses.

Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio VIA. (jn)

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. W 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Jako zawołanie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.

Biskup Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1988 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia biskupie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Jako zawołanie przyjął słowa „In virtuti Spiritus Sancti”. Od 1992 r. pełni zadania biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej.

Fot. Paulina Lęcznar