W ubiegłą niedzielę, 8 lutego 2026 r., w związku ze zbliżającym się XXXIV Światowym Dniem Chorego, Biskup Rzeszowski Jan Wątroba odwiedził dwa rzeszowskie szpitale.
Biskup Jan Wątroba swoją wizytę rozpoczął w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina, gdzie wraz z ks. Krzysztofem Balem, kapelanem szpitala oraz ks. Dominikiem Kiełbem, sekretarzem Biskupa Rzeszowskiego, sprawował poranną Eucharystię w intencji osób chorych i cierpiących, ich rodzin oraz pracowników ochrony zdrowia.
We Mszy św. oprócz chorych i pracowników szpitala uczestniczyli również przedstawiciele rejonowego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, który w ostatnim czasie rozpoczął swoją działalność w Rzeszowie i regionie.
W homilii Biskup powiedział, że „najbardziej przekonującym świadectwem przynależności do Chrystusa nie są słowa, lecz czyny miłosierdzia. Każdy, kto pochyla się nad człowiekiem chorym i cierpiącym, staje się przedłużeniem miłosiernego Samarytanina oraz znakiem nadziei w świecie. Lekarze, pielęgniarki oraz wszyscy pracownicy ochrony zdrowia, poprzez swoją codzienną, często cichą i wymagającą posługę, dają świadectwo wrażliwości serca, profesjonalizmu i solidarności z najsłabszymi”.
Po sprawowanej Eucharystii bp Wątroba odwiedził chorych i spotkał się z personelem na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, którym kieruje dr n. med. Jacek Pszeniczny.
Druga część wizyty Biskupa Rzeszowskiego miała miejsce w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
Mszę św. koncelebrowali: ks. Jacek Kaszycki, kapelan szpitala oraz diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, ks. Grzegorz Wolan, kapelan szpitala oraz ks. Dominik Kiełb.
W Eucharystii uczestniczyli chorzy i cierpiący wraz z rodzinami, a także pracownicy klinicznego szpitala, w tym przedstawiciele dyrekcji: Barbara Rogowska, dyrektor szpitala, Piotr Skworc oraz Tomasz Warchoł, radca prawny i Małgorzata Gajdek, naczelna pielęgniarek.
Obecni byli również zaproszeni goście: Elżbieta Telesz, dyrektor szkoły przyszpitalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Cypryś, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, członek Rady Społecznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego.
Po Mszy św. bp Wątroba wraz z kapłanami, dyrekcją szpitala oraz zaproszonymi gośćmi, odwiedził chorych, w tym małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej, której kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Radosław Chaber, prof. UR. Odwiedzono również pacjentów Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Dzieci i Dorosłych, kierowanej przez prof. Sławomira Snelę, reprezentowanego tego dnia przez dr. Pawła Bilskiego, zastępcę kierownika kliniki.
W uroczystości uczestniczyły także panie oddziałowe oraz pracownicy klinik. Całość wydarzenia – zarówno podczas Mszy św., jak i wizyt w poszczególnych klinikach – uświetniła obecność Grupy Modlitewnej „Betania” z Załęża, która zapewniła oprawę muzyczną, pomagając w stworzeniu atmosfery modlitwy i skupienia.
Dzień Chorego jest zawsze szczególną okazją do modlitwy za osoby chore, ale także do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za codzienną obecność, troskę i poświęcenie lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz wszystkich pracowników służby zdrowia na każdym szczeblu. Jest to również czas podziękowania rodzinom chorych za ich trud, czuwanie i wierną obecność przy bliskich.
ks. Jacek Kaszycki
ks. Radosław Banaś
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie







Fot. Karol Baraniewicz, Andrzej Sroka
Kliniczny Szpital Wojewódzki im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie












Fot. Archiwum Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
