60. rocznica święceń kapłańskich bp. Kazimierza Górnego

29 czerwca 2020 r. wypada 60. rocznica święceń kapłańskich bp. Kazimierza Górnego.

Bp Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu k. Myślenic. Po maturze w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie wstąpił do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. 29 czerwca 1960 r. w archikatedrze krakowskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Wojtyły. Pracował jako wikariusz w parafiach: Jaworzno-Byczyna, Ujsoły k. Żywca, Bielsko-Biała, pw. św. Anny w Krakowie. Podczas studiów na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał licencjat kościelny z zakresu teologii biblijnej.

W 1970 r. rozpoczął pracę w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, gdzie zorganizował Wydział Duszpasterstwa Rodzin, którym kierował do 1977 r. W roku 1977 r. został proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Przyczynił się do powstania kościoła i parafii św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu, którą kierował jako proboszcz od 1983 r.

27 października 1984 r. Jan Paweł II mianował ks. Kazimierza Górnego biskupem pomocniczym w Krakowie. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1985 r. w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II. Hasłem jego posługi są słowa „Omnia Tibi” („Wszystko Tobie”).

25 marca 1992 r. został mianowany biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej – tego samego dnia objął ją kanonicznie. Przez ponad 20 lat kierował diecezją rzeszowską tworząc jej struktury. 14 czerwca 2013 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa rzeszowskiego. Do czasu kanonicznego objęcia urzędu przez bp. Jana Wątrobę 19 lipca 2013 r. pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji.

Biskup Górny w Konferencji Episkopatu Polski był m.in. przewodniczącym Rady ds. Rodziny i opiekunem Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży Harcerskiej oraz Ruchu Światło-Życie.

Obecnie jest biskupem seniorem diecezji rzeszowskiej.