Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego

24 lutego 2023 r., w pierwszy piątek Wielkiego Postu, już po raz 7. Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. W parafiach i wspólnotach kościelnych odprawiane są wówczas nabożeństwa drogi krzyżowej i Msze święte w intencji osób skrzywdzonych. W Rzeszowie ta intencja będzie towarzyszyć uczestnikom drogi krzyżowej ulicami miasta.

Odpowiedzią Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego jest realna pomoc udzielana osobom skrzywdzonym, towarzyszenie im i ich bliskim oraz modlitwa. Podkreśla to kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

Już w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego w czwartek 23 lutego br. osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.

Kampania #RazemByPomagać to także działania w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia profili na Facebooku: Wspólnota Ze Zranionymi (@WspólnotaZeZranionymi) i Fundacja Świętego Józefa (@FundacjaJozefa) oraz profilu Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na Twitterze (@OchronaKEP). Przez cały czas trwania kampanii będą się tam pojawiać materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące zarówno Dnia modlitwy i pokuty, jak też działania systemu prewencji i ochrony.

Pomocą są zamieszczone na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl materiały duszpasterskie, opracowane m.in. przez osoby skrzywdzone. Tegoroczne rozważania drogi krzyżowej przygotował skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego obchodzony był po raz pierwszy
w 2017 roku. Konferencja Episkopatu Polski – w odpowiedzi na apel papieża Franciszka – ustanowiła ten dzień i ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu. „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – zaznaczył wówczas przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.