Konsekracja kościoła dominikanów w Rzeszowie

W sobotę, 24 października 2020 r., podczas Eucharystii o godz. 12.00 będzie miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła dominikanów przy ul. Dominikańskiej 15 w Rzeszowie.

Eucharystii z konsekracją świątyni będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Homilię wygłosi o. Paweł Kozacki OP, prowincjał polskich dominikanów.

Dominikanie przybyli do Rzeszowa w 1986 r. i zamieszkali w niewielkim domu przy ul. Pstrowskiego (dzisiaj ul. Dominikańska). W tym samym roku bp Stefan Moskwa poświęcił kaplicę zaadoptowaną z garażu, gdzie otwarto nowy punkt duszpasterski w mieście. W 1987 r., mimo braku zezwolenia i późniejszych konsekwencji, rozpoczęto budowę drewnianej kaplicy, nazwanej przez mieszkańców Rzeszowa „szopką” (od 2002 r. „szopka” służyła parafii św. Jadwigi w Rzeszowie, a od grudnia 2014 r. korzysta z niej parafia bł. ks. J. Popiełuszki w Rzeszowie). Kaplica została oddana do użytku w 1988 r. 28 sierpnia 1990 r. bp Ignacy Tokarczuk erygował parafię pw. św. Jacka. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1995 r. Kościół został poświęcony 15 października 2000 r. W latach 2001-2004 wybudowano nawę boczną oraz wieżę kościoła. Równolegle z budową kościoła powstawał klasztor dominikanów i zaplecze duszpasterskie. Od 2017 r. trwały intensywne prace nad zmianą wystroju wnętrza kościoła. Obecnie głównym elementem wystroju są ikony na czele z ikoną krzyża w centralnej części prezbiterium. (tn)

Zdjęcie: Marcin Mituś / www.rzeszow.dominikanie.pl