Święto Przemienienia Pańskiego – odpust w Cmolasie

6 sierpnia Kościół obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego. Przemienienie Jezusa miało umocnić wiarę Apostołów oraz przygotować ich na przeżycie męki i śmierci Jezusa. Przemienienie ukazuje też, że do chwały dochodzi się przez cierpienie i śmierć.

W chrześcijaństwie wschodnim święto Przemienienia obchodzone było już w V wieku. Do dziś zajmuje ono w liturgicznym kalendarzu chrześcijańskiego Wschodu jedno z najważniejszych miejsc. Przemienienie jest też bardzo częstym motywem ikonografii wschodniej. Na Zachodzie pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z VII i VIII wieku. Bardziej upowszechniło się ono w okresie wypraw krzyżowych, kiedy bardzo popularne były pielgrzymki do Ziemi Świętej, w tym także na Górę Tabor, uznawaną za Górę Przemienienia.

W Cmolasie znajduje się Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Powstanie sanktuarium związane jest z objawieniem prywatnym jakie miał trzynastoletni Wojciech Borowiusz w 1585 r. Borowiusz, już jako ksiądz, doktor teologii i profesor Akademii Krakowskiej, w 1640 r. ufundował obraz Przemienia Pańskiego. Obraz został umieszczony w drewnianym kościele szpitalnym. Pierwsze wiadomości o cudach związanych z obrazem pochodzą z 1674 r. W 1748 r. obraz został uznany za słynący łaskami. W 1972 r. obraz Przemienia Pańskiego przeniesiono do głównego ołtarza nowego, murowanego kościoła. Stary, drewniany kościół szpitalny, został przeniesiony w miejsce dawnego kościoła parafialnego, który z kolei został przeniesiony do Poręb Dymarskich. Wokół nowego kościoła powstał kompleks sanktuaryjny, m.in. jeden z największych ołtarzy polowych w Polsce oraz stacje Drogi Krzyżowej. (tn)

Wybrane punkty programu uroczystości odpustowych w Cmolasie:

5 sierpnia:
18.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego

6 sierpnia
11.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego

7 sierpnia
11.00 – Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka

8 sierpnia
11.00 – Msza św. po przewodnictwem bp. Jana Wątroby

Na zdjęciu Msza św. na ołtarzu polowym w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie w 2020 r. Zdjęcie: Tomasz Nowak.