Ustanowienie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Nowe Sanktuarium Diecezji Rzeszowskiej

3 października 2021 r., kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, zostanie podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. „Sanktuarium, przez które rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego –  za aprobatą Biskupa diecezjalnego –  pielgrzymują liczni wierni, stanowi dziedzictwo religijne, duchowe i kulturowe Kościoła i Narodu” – głosi Pierwszy Synod Diecezji Rzeszowskiej (Statut 388). Dalej możemy przeczytać o istocie tego miejsca: „Każde sanktuarium ma swój specyficzny charakter, ukształtowany przez przedmiot kultu – każde też spełnia ważną rolę w życiu wspólnoty parafialnej i mieszkańców całego regionu. Sanktuaria Diecezji Rzeszowskiej stanowią ważne ośrodki kultu Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych (…). Zachęca się wszystkich wiernych: starszych wiekiem, małżonków, młodzież i dzieci do pielgrzymowania do tych świętych miejsc które upodobał sobie Bóg”.

Nowe Sanktuarium w Sędziszowie Małopolskim, w szczególny sposób ma służyć dziełu Apostolstwa Chorych. Ks. Krzysztof Gac, proboszcz sędziszowskiej świątyni podkreśla doniosłość tego wydarzenia: „Podczas tej wspaniałej uroczystości zostanie odczytany dekret ks. bpa Jana Wątroby ustanawiający naszą świątynię Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego” i dodaje ks. Gac: „Sanktuarium to miejsce, które Bóg wybiera, aby ludzie doświadczali Jego czułej, delikatnej i uzdrawiającej miłości. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego będzie w naszej diecezji takim miejscem związanym z Dziełem Apostolstwa Chorych, w którym to właśnie zwłaszcza chorzy i cierpiący oraz ci wszyscy, którzy im towarzyszą w dźwiganiu tego krzyża, będą mogli szukać umocnienia w cierpieniu i doświadczać miłosierdzia Boga”.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00, a przewodniczyć jej będzie ks. bp Edward Białogłowski. Warto wspomnieć, że odbywać się ona będzie w 1. rocznice konsekracji tego kościoła, która miała miejsce 4 października 2020 r.

Na to wyjątkowe wydarzenie dla całej Diecezji Rzeszowskiej serdecznie zapraszają Duszpasterze wraz z całą wspólnotą parafialną.

Ks. Grzegorz Chmielowski