Pod hasłem: Życie i śmierć. „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15) w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. odbędzie się XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące ograniczenia większość wydarzeń będzie się odbywać w przestrzeni Internetu.
Temat tegorocznych obchodów nawiązuje do wydarzeń minionego roku. Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął cały świat w wielu dziedzinach życia: społecznej, ekonomicznej, ale także duchowej. „Konieczność wielomiesięcznej izolacji domowej, zamknięte świątynie, niemożność uczestnictwa we wspólnotowym życiu religijnym wraz z narastającym lękiem o własne życie i życie swoich bliskich, wszystko to stawia nas wobec pytania o sens tego doświadczenia, a zarazem stanowi swoisty sprawdzian naszej wiary” – powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.
Biskup Markowski wskazał również na cel tego dnia. „Obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim sprowadzają się do tego, aby przybliżyć katolikom wspólne źródła, z których wyrasta judaizm i chrześcijaństwo, i jednocześnie przedstawić to, jak judaizm postrzega godność człowieka, wartość życia ludzkiego i przeznaczenie człowieka” – powiedział bp Markowski.
Centralne uroczystości Dnia Judaizmu z udziałem naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha, odbędą się w Warszawie, 17 stycznia. O godz. 10.00 na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie odbędzie się modlitwa. O godz. 16.00 w auli kurii warszawsko-praskiej przy ul. Floriańskiej zostanie odprawione nabożeństwo Słowa Bożego. Następnie o godz. 17.00 zaplanowano koncert pod tytułem „Dla moich braci i sióstr” (parafraza Ps. 122,8) w wykonaniu zespołu Symchy Kellera.
Zakończeniem obchodów będzie sympozjum poświęcone hasłu Dnia Judaizmu: Życie i śmierć, „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15), które odbędzie się we wtorek, 19 stycznia.
Wszystkie wydarzenia będą transmitowane przez SalveNET – kanał internetowy w serwisie YouTube.
Na zdjęciach Synagoga Staromiejska w Rzeszowie (fot. T. Nowak)