Wyruszyła 14. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa

„Przychodzimy do tej świątyni, aby dziękując Maryi za Jej wielkie serce, poprosić Ją, aby była naszą Matką i Wychowawczynią na drodze naszej życiowej pielgrzymki” – mówił bp Edward Białogłowski w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Eucharystią rozpoczęła się 14. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa pod hasłem „Zgromadzeni przez krzyż Chrystusa”. Na szlak wyruszyło prawie 60 osób. Ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie pielgrzymi, po trzech dniach wędrówki, dotrą do Medyki, a następnie do katedry przemyskiej, gdzie zakończą tegoroczne pielgrzymowanie.

Mszy św. na rozpoczęcie 14. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze udział wzięli: ks. Marcin Jaracz, ks. Stanisław Jagustyn, ks. Władysław Jagustyn, ks. Eugeniusz Królik, ks. Tomasz Mytych, ks. Stanisław Słowikks. Ryszard Tokarz.

Ks. Władysław Jagustyn, dyrektor pielgrzymki do Lwowa, powitał pątników i zebranych w świętokrzyskim kościele.

Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Na początku nawiązał do słów pieśni maryjnej: Do serca Twego Pani świata / My Twoje dzieci garniem się. / Gdy ogrom cierpień nas przygniata / O Matko nasza, zlituj się. / Pokoju rychły ześlij dar. / Niech wzruszy Cię błagania żar. / Królowo, Królowo Ty nasza. „Jakże aktualna jest treść tej modlitwy, pieśni, ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Oto dzisiaj wyruszacie w drogę, która w połowie musi być zawieszona ze względu na to, że niebezpieczeństwo jest na wyciągnięcie dłoni. Swoją modlitwą i pokutą chcecie przezwyciężyć ten straszny fakt z pomocą Maryi, która ma otwarte serce dla wszystkich” – mówił bp Białogłowski.

„Przychodzimy do tej świątyni, aby dziękując Maryi za Jej wielkie serce, poprosić Ją, aby była naszą Matką i Wychowawczynią na drodze naszej życiowej pielgrzymki. Gdy dzisiaj rozpoczyna się pielgrzymka ku Jej tronowi łaski we Lwowie, chcemy Ją prosić, by okazywała swoje serca nam pielgrzymującym, a także, by uczyła nas formować nasze serce, bo dobra matka jest zawsze wychowawczynią, daje przestrogi, zachęca do tego co dobre, wspomaga i o te łaski i o tę pomoc Ją dzisiaj prosimy” – powiedział hierarcha.

Bp Białogłowski zachęcił uczestników pielgrzymki do modlitwy m.in. w intencji rodzin, duszpasterzy i ojczyzny.

Na zakończenie Eucharystii bp Edward Białogłowski pobłogosławił pielgrzymów.

Na szlak 14. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa pod hasłem „Zgromadzeni przez krzyż Chrystusa” wyruszyło prawie 60 osób. Ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie pielgrzymi, po trzech dniach wędrówki, dotrą do Medyki, a następnie do katedry przemyskiej, gdzie zakończą tegoroczne pielgrzymowanie. (jn)

Fot. ks. Jakub Nagi, ks. Tomasz Nowak