Z krzyżem ulicami Rzeszowa

Tegoroczna Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa, organizowana w pierwszy piątek Wielkiego Postu, została odwołana. Trwającą od 25 lat tradycję po części podtrzymali strzelcy, którzy przeszli z krzyżem z kościoła św. Krzyża pod pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Począwszy od 1996 r., w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie organizuje nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami rzeszowskiego śródmieścia (głównymi pomysłodawcami nabożeństwa byli rzeszowscy kombatanci z Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość). Nabożeństwo co roku gromadziło ok. 6 tysięcy osób (wyjątkiem był rok 2020, kiedy w związku z zbliżającymi się ograniczeniami w stanie epidemii, w Drodze Krzyżowej uczestniczyło około 3 tysięcy osób). Tegoroczne nabożeństwo zostało odwołane.

Ciągłość nabożeństw została zachowana dzięki inicjatywie strzelców Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

19 lutego 2021 r. strzelcy zorganizowali patriotyczną Drogę Krzyżową w kościele św. Krzyża. Nabożeństwu przewodniczył ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża. Rozważania poszczególnych stacji czytali strzelcy z I i IV kompanii Jednostki Strzeleckiej 2021: sierżant ZS Monika Machowska i starszy sierżant ZS Michał Urman.

Po nabożeństwie strzelcy przeszli w ciszy częścią corocznej trasy Drogi Krzyżowej niosąc krzyż zrobiony w 1981 r. jako dziękczynienie za podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich (krzyż ten, na co dzień przechowywany w kościele farnym w Rzeszowie, co roku jest wykorzystywany podczas Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa). Modlitwa zakończyła się pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym.

Strzelcy z JS 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli czynnie uczestniczą w Drodze Krzyżowej ulicami Rzeszowa od początku odprawiania nabożeństwa. (tn)

Zdjęcie: www.strzelec.erzeszow.pl (na stronie znajduje się obszerna galeria zdjęć)