Zbigniew Warpechowski. Malarstwo i rzeźba. Wernisaż w Muzeum Diecezjalnym.

Zbigniew Warpechowski

W Muzeum Diecezjalnym 15 września 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Zbigniewa Warpechowskiego. W wydarzeniu wziął udział bp Jan Wątroba, który uroczyście otworzył wystawę. Pracę malarskie i rzeźby można oglądać do 15 października 2021 r. w auli Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie.

Po dłuższej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi Muzeum Diecezjalne powraca z nową wystawą czasową. Tym razem możemy oglądać ekspozycję prac autorstwa artysty światowej sławy, Zbigniewa Warpechowskiego. Ten wybitny prekursor sztuki performance może nie kojarzy się szeroko z innymi formami wypowiedzi, ale przez całe długie artystyczne życie tworzył również malarstwo, rzeźbę, poezję oraz teksty krytyczno-teoretyczne.

Ekspozycja w Muzeum Diecezjalnym gromadzi dzieła malarskie i rzeźbiarskie z ostatnich 20 lat, wśród których wiele podejmuje tematykę religijną. Są to sceny biblijne, przede wszystkim gwałtowne i dramatyczne wydarzenia Pierwszego Testamentu (Wygnanie z raju, Kain i Abel, Samson i Dalila, Judyta i Holofernes). Obrazy operujące surową, realistyczną, a nawet nieco drastyczną formą wchodzą w dialog z tradycyjnymi przedstawieniami, a jednocześnie próbując dotrzeć do prawdy tych wydarzeń, przybliżają je wrażliwości współczesnego widza. Również inne dzieła zebrane na wystawie (w tym abstrakcyjne) wchodzą w dialog z klasyką awangardy, a nawet reinterpretują wielkie dzieła mistrzów – jak „Czyste odczucie” (2000) zainspirowane „Czarnym kwadratem” Malewicza.

Wernisaż wystawy odbył się 15 września 2021 r. i zgromadził liczną publiczność, w tym przedstawicieli Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kilku instytucji kulturalnych miasta. Zaszczycił nas swoją obecnością sam Zbigniew Warpechowski, który przyjechał z małżonką, Martą. Po krótkim wprowadzeniu w wystawę przez ks. Pawła Batorego, dyrektora Muzeum, artysta podzielił się z zebranymi bardzo poruszającą osobistą refleksją na temat własnego życia i twórczości. Wystawę otworzył uroczyście bp Jan Wątroba. Wydarzenie uświetniła występem muzycznym znakomita skrzypaczka, Aleksandra Jarosińska.

Wystawę można oglądać do 15 października w aulach budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie, w godzinach otwarcia lub po telefonicznym umówieniu się z ks. Pawłem Batorym, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego (tel. 509 528 779).

ks. Paweł Batory

Fot. Iwona Duracz-Gil