Złoty Jubileusz kapłaństwa bpa Edwarda Białogłowskiego w parafii rodzinnej

W sobotę 16 lipca br. w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym biskup Edward Białogłowski przewodniczył uroczystej Mszy Świętej z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa oraz 38-lecia posługi ks. proboszcza Józefa Misztala w miejscowej parafii.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Józef Misztal, ks. Jan Szczupak, ks. Stanisław Słowik,
ks. Jerzy Kurcek, ks. Józef Galantks. Marek Winiarski. W homilii ks. Stanisław Słowik mówił: „trzymając w ręku obrazek jubileuszowy z Matką Bożą Szkaplerzną, patrzymy na Jej oblicze wszyscy – szczególne wejrzenie biskupa dziękującego za 50 lat kapłaństwa i ks. proboszcza, który na to oblicze spogląda z Wami już od 1984 roku”. Kaznodzieja przybliżył sylwetkę Dostojnego Jubilata, wskazując na dom rodzinny jako pierwszą szkołę wiary: „Pobożność i gorliwość posługi kapłańskiej i biskupiej miała swój początek w atmosferze domu rodzinnego. Rytm życia rodziny Białogłowskich wytyczały modlitwa i ciężka praca na roli. Klimat rodzinnego domu przepojonego rytmem gospodarskich obowiązków, modlitwy i ludzkiej przyjaźni kształtowały zręby osobowości przyszłego kapłana i biskupa”.

Kaznodzieja, przywołując najważniejsze wydarzenia z życia i posługiwania Jubilata, odniósł się do publikacji przygotowanej na jubileusz 50-lecia kapłaństwa biskupa Edwarda, w której zostały opisane świadectwa i wspomnienia osób: „Jakie to szczęście spotkać: pasterza, nauczyciela, opiekuna, ojca, kapłana, człowieka, katechetę, biskupa niestrudzonego i z odwagą głoszącego Jezusa. Dziękujemy za Twoje świadectwo życia i gorliwego posługiwania”.

Na zakończenie Mszy Świętej biskup Edward podziękował Bogu i ludziom za wszelkie dobro, którego doświadczył od rodziny, parafii i Tych, którzy stanęli na Jego drodze posługiwania kapłańskiego i biskupiego. Procesja Eucharystyczna była okazją do wyśpiewania Bogu dziękczynnego Te Deum za Dostojnego Jubilata. Z okazji jubileuszu bp Edward przekazał parafii naczynia liturgiczne, kielich i patenę oraz ornat maryjny. Parafianie rodacy z okazji jubileuszu wręczyli Biskupowi kosze kwiatów: z 50 białymi różami i 75 różami czerwonymi oraz pierścień biskupi.

Dalsza część jubileuszowej uroczystości odbyła się w Domu Strażaka w Rozborzu Długim. Była to okazja do złożenia życzeń, poczęstunku i wyrażenia słów wdzięczności dla Złotego Jubilata.

Tekst: ks. Marek Winiarski