Zmarł śp. ks. Franciszek Rząsa, twórca pieszej pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę

3 października 2020 r. zmarł ks. Franciszek Rząsa, ksiądz archidiecezji przemyskiej pochodzący z Łowiska w diecezji rzeszowskiej. Ksiądz Rząsa był m.in. organizatorem pieszej pielgrzymki z Rzeszowa na Jasną Górę. Pogrzeb ks. Rząsy odbędzie się w 6 października br. w Łowisku. Poniżej prezentujemy informacje ze strony internetowej rozgłośni archidiecezji przemyskiej Radio FARA:

W sobotę, 3 października br., zmarł w wieku niespełna 78 lat ks. prał. Franciszek Rząsa, wieloletni profesor WSD w Przemyślu, współzałożyciel Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II Wzrastanie, niestrudzony opiekun duchowy podopiecznych i budowniczy Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej i Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

• poniedziałek, 5 października 2020 r., Kolegiata w Jarosławiu: 18.00 – MSZA ŚWIĘTA w intencji śp. ks. Franciszka.
  • wtorek, 6 października 2020 r., Parafia pw. św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łowisku (diec. rzeszowska): 14.00 – MSZA ŚWIĘTA pogrzebowa. Po niej pochówek na miejscowym cmentarzu.

Śp. Ks. Franciszek Rząsa urodził się 15 grudnia 1942 r. w Łowisku (powiat niżański). Chrzest przyjął 26 grudnia w kościele parafialnym w Górnie. W czerwcu 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Bolesława Taborskiego. Pracował jako wikariusz w Polańczyku i Słocinie. Następnie podjął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone doktoratem. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz Sandomierzu. Dał się poznać jako twórca duszpasterstwa dla studentów Akademii Rolniczej w Zalesiu k. Rzeszowa oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży i twórca Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Z jego inicjatywy powstawały kolejne ośrodki rekolekcyjne dla młodych. Zasłynął z wielu duchowych przedsięwzięć (np. pierwsza Droga Krzyżowa na Tarnicę, ewangelizacja Bieszczadów, liczne pielgrzymki na Jasną Górę). Sprawdził się również jako proboszcz w Sośnicy Jarosławskiej i Brzozowie oraz dziekan dekanatu brzozowskiego. Był pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu (Opactwo), rozpoczynając w tym miejscu m.in. praktykę rekolekcji ignacjańskich. Wraz z pątnikami ustawił na Tarnicy monumentalny, 7 – metrowy krzyż (wcześniej zainicjował tu umieszczenie mniejszego, drewnianego krzyża). W roku 1991 założył Fundację Pomocy Młodzieży „Wzrastanie” . Rozwój tego dzieła pozwolił zadbać również o ludzi dorosłych i starszych, wymagających szczególnej opieki. W 2003 r. w budynkach przy ul. Sanowej w Jarosławiu oficjalnie otworzył schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Miejsce to nazwano Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej, zaczęła się też budowa kaplicy Matki Bożej Bolesnej oraz rozbudowa schroniska (obiekty zyskały nazwę Centrum Charytatywnego). 11 lat temu udało się otworzyć Zakład Opiekuńczo – Pielęgnacyjny, a w 2017 r. – Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Cały zespół ośrodków przyjął wspólną nazwę: Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II.

Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Jarosławskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II / https://przemyska.pl/radiofara/