25-lecie parafii pw. bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie

W niedzielę (14.11.) bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia istnienia parafii pw. bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział bp Edward Białogłowski, ks. infułat Wiesław Szurek, 25 kapłanów oraz zaproszeni goście i parafianie.

Parafia pw. bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie została powołana do życia 10 listopada 1995 r. Powstała z wydzielenia z parafii: pw. Św. Rodziny, Św. Mikołaja i Narodzenia NMP.

Pierwszym proboszczem parafii, 24 sierpnia 1998 r., został ks. Jan Krynicki, który we wrześniu tegoż roku zamieszkał na plebani przy parafii pw. św. Rodziny. Od razu począł starania aby wybudować kaplicę. Dzięki życzliwości wielu firm i osób prywatnych w listopadzie stanęła kaplica przy ul. Dukielskiej, którą w dniu 22 listopada 1998 r. poświęcił bp Kazimierz Górny. Od tego czasu rozpoczęto regularną pracę duszpasterską. W grudniu 1998 r. ogłoszono konkurs na projekt nowej świątyni parafialnej i budynków towarzyszących. Został on rozstrzygnięty w kwietniu 1999 r.  Jeszcze w tym roku rozpoczęto budowę, którą ukończono w 2007 r. Wybudowano także centrum duszpasterskie i plebanię.

Najważniejsze daty w późniejszym działaniu parafii i budowie kościoła to dzień 10 czerwca 2007 r., kiedy kościół został poświęcony przez bp. Kazimierza Górnego. 5 lat później tj. 18 listopada 2012 r. nastąpiła konsekracja kościoła, której dokonał także bp Górny.

W niedzielę (14.11.) uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, który również wygłosił homilię. Mszę św. koncelebrował bp Edward Białogłowski, ks. infułat Wiesław Szurek i 25 kapłanów.

W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, a także dowódcy i przedstawiciele służb mundurowych, głównie Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach obchodów srebrnego jubileuszu parafii pw. bł. Karoliny Kózki, st. bryg. Marek Piekutowski w imieniu Kapituły Krakowskiej Św. Floriana, odczytał stosowne postanowienia i wręczył ordery wyróżnionym m. in. bp. Janowi Wątrobie.

Dariusz Gąska

Więcej fotografii na stronie internetowej: foto.bl-karolina.eu

Fot. Dariusz Gąska