Radio VIA

Wicedyrektor: ks. mgr Jakub Oczkowicz

www.radiovia.com.pl

Krótka historia radia

Katolickie Radio „VIA” zostało powołane do istnienia dekretem bp. Kazimierza Górnego 1 października 1994 r. Niewiele ponad dwa miesiące później, 8 grudnia, została nadana pierwsza dwugodzinna audycja. Pozostały czas antenowy wypełniał program Radia Maryja z Torunia. Czas nadawania rozszerzał się sukcesywnie, aby 1 maja 1998 r. objąć całą dobę. Przez pierwsze 6 lat działalności radia studio emisyjne mieściło się w budynku dawnej organistówki w Malawie, gdzie na pobliskim wzgórzu Magdalenka wybudowano wieżę i antenę nadawczą.
W 2000 r. studio emisyjne radia zostało przeniesione z Malawy do budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie (wcześniej powstały tam studio nagrań i biuro). W 2007 r. zamontowano drugą antenę nadawczą na górze Liwocz k. Jasła. Obecnie sygnał radiowy ze studia w Rzeszowie kierowany jest do nadajników na Magdalence (103,8 FM) i Liwoczu (94,1 FM), a stamtąd rozchodzi się w promieniu prawie 150 km i dociera daleko poza granice województwa podkarpackiego.
Ramówka, zgodnie z koncesją, zawiera audycje społeczno-religijne. Stałymi punktami programu są m.in. serwisy informacyjne i modlitwy razem ze słuchaczami (Anioł Pański, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec). Radio codziennie transmituje Msze św. z jednego z trzech rzeszowskich kościołów (Katedry, św. Krzyża i Bazyliki OO. Bernardynów). Reporterzy stacji dbają o aktualne wiadomości z regionu, a liczni goście, wśród nich politycy, samorządowcy i osobowości ze świata kultury, komentują najnowsze wydarzenia.