25. rocznica powstania Sanktuarium w Chmielniku

Ziemię rzeszowską bardzo licznie zdobią sanktuaria, w których czci się Jezusa, Maryję oraz świętych. Jednym z nich jest znajdujące się nieopodal Rzeszowa, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku. W tym roku, przypada 25. rocznica jego powstania oraz koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej. W sobotę, 14 maja 2022 r. odbyły się w Chmielniku uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył bp Jan Wątroba.

Jubileusze są zawsze bardzo ważne, ponieważ są przestrzeniami dziękczynienia Bogu, a także umocnienia w wierze i okazjami do wypraszania jeszcze większych łask. Do obchodów 25-lecia sanktuarium w Chmielniku wspólnota parafialna przygotowywała się długo. Zaczęło się od kazania zapowiadającego Misje Święte, mające bezpośrednio przygotować nas duchowo do przeżycia jubileuszu. Tę naukę, 6 lutego 2022 r., wygłosił ks. Zygmunt Tokarz MS. Od tego czasu, w każdym nabożeństwie, nowennie i Mszy św. polecaliśmy Bogu naszą parafię, prosząc o obfite owoce Misji oraz jubileuszu. Dwa tygodnie przed obchodami, ks. prałat Tadeusz Wołosz w ramach kazania podzielił się z parafianami wspomnieniem tamtych dni i zachęcił do jeszcze gorliwszej modlitwy.

Tydzień przed uroczystościami rozpoczęliśmy cykl nauk i nabożeństw w ramach Misji Świętych, głoszonych przez wspomnianego już ks. Zygmunta Tokarza MS. Słuchaliśmy Słowa Bożego, uczestniczyliśmy w nabożeństwach pokutnych, drodze krzyżowej, spowiedzi misyjnej, apelach maryjnych i wielu innych nabożeństwach, aby przygotować nasze serca na dzień jubileuszu.

W sobotę (14.05.) pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, obecności bp. Edwarda Białogłowskiego, ks. infułata Wiesława Szurka oraz licznie zgromadzonych kapłanów, Mszą św. o godz. 11.00 rozpoczęliśmy obchody jubileuszu, które trwały do niedzielnego wieczora i zakończyły się apelem maryjnym.

Biskup Wątroba w homilii mówił o tym, jak istotne jest nabożeństwo i pobożność Maryjna na przykładzie wielkiego wpływu jaki na Kościół miały objawienia w Fatimie. Komentował także tekst o Kanie Galilejskiej wskazując na rolę Maryi w życiu Pana Jezusa. Na pozostałych Mszach Świętych w sobotę i niedzielę Słowo Boże wygłosił ks. Michał Bator, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, który w czasie koronacji, 25 lat temu był wikariuszem w Chmielniku.

Dziękujemy NMP Łaskawej za wszelkie łaski, prosimy o kolejne i czekamy na następne rocznice, by nasze serca wzbogacały się wiarą i miłością do Maryi i Boga.

Ks. Jakub Lorenc

Fot. Sanktuarium w Chmielniku