Caritas Rzeszów: Światowy Dzień Ubogich

Osoby ubogie, bezdomne, chore oraz dotknięte wykluczeniem społecznym codziennie otrzymują pomoc od Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dokonuje się to zarówno w centrali Caritas w Rzeszowie, jak również w jej oddziałach terenowych. VI Światowy Dzień Ubogich stał się okazją do wspólnego spotkania, połączonego z akcją konkretnej pomocy dla potrzebujących.

Punktem centralnym obchodów Światowego Dnia Ubogich była Msza św., odprawiona w Centrum Integracji Społecznej w Rzeszowie, obok centrali Caritas. Przewodniczył jej bp Kazimierz Górny, który zwracając się do licznie zgromadzonych wiernych – ubogich, samotnych, bezdomnych, uchodźców – podziękował wszystkim, którzy im pomagają. Natomiast ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiej Caritas, w kazaniu przywołał przykład św. Jana Kantego, który widząc żebraka mówił: „Jezus idzie.”

Po zakończonej Mszy św. jej uczestnicy spożyli bigos, a czas spotkania umilała grupa muzyczna. Każdy z przybyłych na spotkanie ubogich otrzymał również pakiet z wieloma produktami spożywczymi. Łącznie rzeszowska Caritas przygotowała na tę okoliczność i przekazała 300 takich pakietów.

Ponadto, do wszystkich parafii przekazany zostały tzw. torby miłosierdzia, aby w dzieło pomocy potrzebującym mogli się włączyć chętni parafianie.

Fot. Caritas Rzeszów