Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – 79. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau

Kaliskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego to kontynuacja dziękczynnych pielgrzymek księży – więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 r. zostali cudownie wyzwoleni za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.

Po raz 79. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu świętowano wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Dachau, za cudowną przyczyną św. Józefa. Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński. Na uroczystość przybyło także wielu księży z Polski. Diecezję rzeszowską reprezentował ks. dr Jakub Nagi, Dyrektor Radia Via. W uroczystościach uczestniczyły także liczne delegacje i rodziny byłych więźniów obozu.

Eucharystia została poprzedzona prelekcją na temat losów więźniów i sposobów kultywowania pamięci o nich, którą wygłosił ks. Sławomir Kęszka. Biskup Wiesław Śmigiel wprowadził wszystkich w charakter uroczystości i przypomniał o konieczności realizacji duchowego testamentu pozostawionego nam przez byłych więźniów:

Biskup Śmigiel w homilii przypomniał liczne świadectwa heroizmu duchowieństwa polskiego, które w piekle niemieckiego obozu Dachau pozostało wiernymi Chrystusowi oraz Ojczyźnie. Wśród nich wymienił między innymi bł. ks. Józefa Kowalskiego pochodzącego ze Siedlisk k. Rzeszowa. Kaznodzieja przedstawił trudny los księży, zakonników i sióstr zakonnych w okupowanej Polsce i ukazał owoce wynikające z tego trudnego czasu.

Biskup Toruński zachęcał, aby pamięć o męczeństwie duchowieństwa z czasów wojny przestrzegła nas przed okrucieństwem wojny, a także dawała nadzieję, że nawet w nieludzkich warunkach zewnętrznych można być człowiekiem, człowiekiem wiary… kapłanem” – mówił kaznodzieja.

Uroczystości zakończyło odczytanie aktu zawierzenia przed cudownym obrazem św. Józefa. Tekst zawierzenia został napisany przez księży więzionych w niemieckim obozie Dachau. (jo)

Zdjęcia: Radio Rodzina Kalisz