Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

KOMUNIKATY KURII – Trójcy Przenajświętszej, 30.05.2021 r.

1. 2 czerwca 2021 r. (środa) przypada 30. rocznica IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski, podczas której odwiedził także Rzeszów. W Rzeszowie Papież ogłosił błogosławionym bpa Józefa Sebastiana Pelczara oraz dokonał konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aktualnej katedry rzeszowskiej. W tym dniu serdecznie zapraszamy kapłanów i wiernych, zwłaszcza członków grup duszpasterskich na dziękczynną Eucharystię do kościoła katedralnego w Rzeszowie. Zostanie ona odprawiona o godz.18.00. Po Mszy św. nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II w Parku Papieskim. Transmisja uroczystości na antenie katolickiego radia „Via”.

2. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) bp Jan Wątroba będzie przewodniczył Eucharystii, a następnie poprowadzi procesję w Rzeszowie. Rozpoczęcie uroczystości o godz. 9.00 na Placu Farnym. Przewidziana jest transmisja radiowa na antenie katolickiego radia „Via”. Natomiast bp Edward Białogłowski będzie przewodniczył celebracji w Jaśle. Początek o godz. 10.00 na ołtarzu polowym przy jasielskiej Kolegiacie.

3. Koncert  Jednego Serca Jednego Ducha odbędzie się w Uroczystość Bożego Ciała 3 czerwca 2021 r. o godz. 19.00 w Parku Sybiraków w Rzeszowie, ale bez udziału publiczności na placu koncertowym. Na pomniejszonym wokół sceny placu koncertowym będą przebywać jedynie artyści, służby techniczne i porządkowo-informacyjne. Zapraszamy do uczestnictwa w koncercie Jednego Serca Jednego Ducha 2021 dzięki transmisji w Internecie i w Telewizji Trwam.

4. W związku z tym, że coraz częściej zakłady pogrzebowe oferują rodzinie osoby zmarłej załatwienie także posługi księdza, który odprawi pogrzeb, przypominamy wszystkim, że zgodnie z prawem kanonicznym, o fakcie śmierci danego wiernego należy powiadomić przede wszystkim proboszcza parafii, do której zmarły należał. To na tym proboszczu spoczywa obowiązek odprawienia pogrzebu i wpisania danych do parafialnej Księgi Zmarłych. Inny kapłan może odprawiać pogrzeb tylko za zgodą proboszcza parafii, do której przynależał zmarły.

5. TVP Rzeszów przygotowała 2 filmy dokumentalne. Pierwszy z nich to film zatytułowany „30 rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Rzeszowie”. Zostanie on wyemitowany we wtorek, 1 czerwca br., o godz. 19.30. Natomiast drugi film to film o księdzu infułacie Józefie Sondeju zatytułowany „Patriarcha naszych czasów”. Zostanie on wyemitowany w czwartek, 3 czerwca br., o godz. 17.30. Zachęcamy do obejrzenia.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie