KOMUNIKATY KURII – 5. Niedziela Wielkiego Postu, 21.03.2021 r.

1. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia przygotowało inicjatywę Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia. Będzie on trwał od uroczystości św. Józefa (19 marca) do Uroczystości Zwiastowania Pańskiego (25 marca). Zachęcamy do wzmożonej modlitwy w tym czasie. Szczegóły inicjatywy znajdują się na stronie www.pro-life.pl.

2. 21 marca, w środku Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Otoczmy te osoby, ich bliskich i opiekunów, naszą modlitwą, życzliwością i miłością.

3. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Życia i Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Polecajmy Bogu w modlitwie sprawy obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz obrony prawdy historycznej o ofiarach i bohaterach II wojny światowej.

4. Szkoła DABAR – zaprasza na kurs: „Paweł w Koryncie. Studium Drugiego Listu do Koryntian”. Kurs będzie miał miejsce w Grecji w dniach od 11 do 20 lipca br. Szczegóły pod adresem: Paweł w Koryncie 2021 – szkoła DABAR (szkola-dabar.pl). Kurs ten spełnia wymóg rocznych rekolekcji kapłańskich.

5. 22 marca 2021 r. o godz. 20.00 na platformie internetowej ZOOM odbędzie się ostatnie spotkanie dotyczące aktualnych wyzwań i zagadnień z teologii moralnej oraz posługi w konfesjonale. Poprowadzi je ks. dr Mateusz Rachwalski. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich księży, chcących pogłębić tę tematykę.

6. Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych zwraca się z prośbą o przesłanie drogą elektroniczną  informacji na temat istniejących Grup Trzeźwościowych, Apostolstwa Trzeźwości, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka itp. oraz ksiąg trzeźwościowych przy parafiach w naszej diecezji. Kontakt: ks. Grzegorz Kot, e mail: gk@pbk.org.pl, tel. 730 535 717.

7. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” w kościołach w Polsce prowadzona jest akcja przybliżenia duchowego dziedzictwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki połączona z prezentacją przejmującej wystawy o jego męczeństwie. Kustoszem wystawy i promotorem kultu jest Pan Marek Kędziorek z Warszawy, który przez słowo świadectwa przybliża wiernym osobę i nauczanie bł. ks. Jerzego. Warto zainteresować się tą inicjatywą. Kontakt do pana Marka pod numerem tel. 609 785 369. Akcja jest darmowa. Należy jedynie zatroszczyć się o nocleg dla opiekuna wystawy.

W przyszłym tygodniu zostaną przekazane informacje o celebracjach Wielkiego Tygodnia.

ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie