List z parafii w Dąbrówce ws. oskarżeń miejscowego proboszcza

Na prośbę Rady Parafialnej z parafii św. Judy Tadeusza w Dąbrówce publikujemy list podpisany przez Radę Parafialną oraz parafialną Caritas i Akcję Katolicką ws. zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa przez miejscowego proboszcza jakie wpłynęło do Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie 14 listopada 2020 r. (sprawa dotyczy wydarzeń z 1986 r. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu – w związku ze zgłoszeniem Kuria Diecezjalna wydała komunikat zamieszony na stornie internetowej diecezji). Poniżej prezentujemy treść listu:

Szanowni Parafianie!

W ostatnich dniach nasz Ksiądz Proboszcz Marian Chłopiński został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony przez mieszkańca Tarnobrzega. Mężczyzna ten umieścił wpis na Facebooku, w którym usiłuje wmówić czytającym, że nasz Ksiądz Proboszcz zachowywał się niewłaściwie na lekcjach religii, gdy przygotowywał jego klasę do pierwszej Komunii Świętej.

Z wszystkich umieszczonych tam insynuacji nic się nie zgadza z rzeczywistością. Np. autor wpisu twierdzi, że Ksiądz został pospiesznie przeniesiony na inną parafię, tuż po Komunii Św. w 1986 roku. Otóż Ksiądz pracował tam jeszcze dwa lata, czyli do 1988 roku, czyli w sumie 4 lata, co było wyjątkowe w tamtym czasie, gdyż wikariusze kierowani byli co dwa lata na inne parafie. Ponieważ dobrze się tam sprawował i zapowiadał miał propozycję studiów na KUL-u, co było wielkim wyróżnieniem. Nie było też biurek katedralnych, o których pisze oszczerca, bo salki były zorganizowane na holu i za biurko służyła ławka szkolna. Ponadto Ksiądz Proboszcz, nigdy nie miał zwyczaju siedzieć za biurkiem, ale chodził po klasie i tak jest do dzisiaj.

Nie może być zgody na to, aby dorosły mężczyzna swoje subiektywne, dziecięce wyobrażenia traktował jako dowody i publikował je bezkarnie wraz z wizerunkiem kapłana w mediach społecznościowych. Chyba, że ten mężczyzna cierpiał wtedy lub cierpi teraz na zaburzenia psychiczne. Dlatego zostaną podjęte kroki prawne przeciwko oszczercy po przygotowaniu ich przez kancelarię prawną.

Informujemy, że:

NASZ KSIĄDZ PROBOSZCZ JEST NIEWINNY I NIE ZROBIŁ NICZEGO ZŁEGO. Nasz Ksiądz Proboszcz Marian Chłopiński jest kapłanem od 36 lat. W każdej parafii pracował z całym oddaniem i zaangażowaniem i nie ma na niego żadnej skargi w Kurii. W naszej Parafii Dąbrówka – Gamrat jest już 11 lat i cieszy się nieposzlakowaną opinią. STAJEMY MUREM ZA KSIĘDZEM PROBOSZCZEM, który jest dobrym człowiekiem, w sposób nienaganny wypełnia swoją misję kapłańską i od lat opiekuje się chorym Księdzem emerytem – Prałatem Stanisławem Ulaszkiem jak własnym ojcem.

Ksiądz Proboszcz jest bardzo dobrym nauczycielem religii i jesteśmy w posiadaniu bardzo pozytywnych opinii i ocen pracy złożonych przez dyrektorów szkół, w których pracuje. Przesłane nam również zostały bardzo dobre opinie dyrektorów szkół, w których wcześniej pracował przez 10 lat w Parafii Polany i 7 lat w Parafii Sękowa. Nikt nigdy nie był świadkiem jakiegoś dwuznacznego zachowania Księdza.

Ksiądz Proboszcz bardzo boleśnie przeżywa tę nagonkę na jego osobę i to, że jeden z jego byłych uczniów postąpił tak haniebnie.

Prosimy o modlitewne wsparcie Księdza Proboszcza.

Prosimy też o modlitwę za nieprzyjaciół Kościoła świętego, o łaskę nawrócenia dla nich, aby przestali tworzyć fałszywe świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

Rada Parafialna Parafii Dąbrówka – Gamrat
Caritas Parafii Dąbrówka – Gamrat