Msza św. szansą i łaską. Boże Ciało w Jaśle

,,Nie patrzmy na Mszę św. tylko jak na obowiązek, ale na szansę i łaskę” – mówił podczas uroczystości Bożego Ciała bp Edward Białogłowski. Hierarcha przewodniczył Mszy św. na placu polowym przy kościele Farnym w Jaśle.

W homilii bp Białogłowski wskazał na bogactwo i wartość Eucharystii. ,,Dzisiaj przychodzimy podziękować za Paschę, za ten niezwykły dar, ale też przychodzimy prosić, abyśmy ten dar rozumieli. Byśmy się tego daru nie bali, bowiem jesteśmy wędrowcami, i jak mówili nasi ojcowie Kościoła, pamiętajmy, że człowiek to osoba zarówno materialna jak i duchowa. Te dwa wymiary obecne są w człowieku i wyróżniają go spośród stworzenia. (…) Potrzebny jest nam chleb codzienny i potrzebny jest chleb wyboru, jeśli chcemy dojść do celu, a więc Domu Ojca” – mówił hierarcha.

Nawiązując do uroczystości Bożego Ciała duchowny wskazał na głęboką tajemnicę eucharystyczną płynącą z miłości Boga do człowieka. ,,Od wieczernika poprzez wieki niesie się Święta Tajemnica Eucharystii – Wielkie Misterium Boga, Który przez Ducha Świętego staje się obecny pod postaciami Chleba i Wina. (…) Obecność Chrystusa w pierwszym rzędzie to jest obecność, która się staje na naszych oczach, dlatego Eucharystię nazywamy cudem, bo w każdej Eucharystii Chleb i Wino, Duch Święty przemienia w Chrystusowe Ciało i Krew. To jest prawdziwy cud, którego mamy być nie tylko uczestnikami patrząc, ale uczestnikami przyjmując z wiarą i sercem Jezusowe Ciało i Krew” – mówił kaznodzieja.

W dalszej części homilii bp Białogłowski podkreślił, że Chrystus pragnie być blisko człowieka w jego codzienności. ,,W dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała, podejmujemy wielowiekowy zwyczaj i wyznanie wiary, że Jezus chce być nie tylko obecny w kaplicy adoracyjnej i świątyni, ale pragnie być tam, gdzie Jego córki i synowie. W szkołach, zakładach pracy, mieszkaniach, miejscach rozrywki. Jezus Chrystus chce być tam z nami. Dzisiaj wyruszymy na ulice miasta mijając domy, urzędy, zakłady pracy, sklepy, do których Chrystus duchowo pragnie zaglądnąć, pozostawiając swojego Ducha” – podkreślił kaznodzieja.

Po Mszy św. zebrani przeszli ulicami miasta w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec