Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Jaśle

W kościele pw. Św. Stanisława BM w Jaśle 19 października 2023 r., odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Mszy św. w intencji duchownych i rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki przewodniczył ks. Dariusz Weryński, proboszcz jasielskiej parafii pw. Św. Stanisława BM.

Homilię okolicznościową wygłosił ks. Łukasz Ślusarczyk. ,,Kim jest kapłan w dzisiejszym świecie? Czy kapłaństwo jest jeszcze dzisiaj aktualne i potrzebne? Co znaczy być kapłanem? Pytamy w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, którzy swoją postawą dali świadectwo wierze, męstwu i patriotyzmowi. Kapłaństwo to coś wielkiego, to pomaganie samemu Bogu. To nie jest pomysł ludzki, ale to Chrystus sam postanowił wybrać niektórych ludzi i włożył w ich ręce trzy dary, którymi powinni dzielić się ze światem. To są dary od Boga, ale rozdawane namaszczonymi rękami kapłanów’’ – powiedział duchowny.

Kaznodzieja podkreślił, że najważniejszymi darami są: ofiara, Ewangelia i miłosierdzie. ,,Ofiara Chrystusa na krzyżu zamknięta dzisiaj w kawałku eucharystycznego Chleba. Ona daje nam wszystkim życie wieczne. Bóg sam walczy o nasze życie i pragnie, aby kapłani składali tę ofiarę i rozdawali ludziom Chleb życia wiecznego. Potrzeba więc rąk, aby stanowiły bezpieczne schronisko Bożej miłości. I takie dłonie miał ks. Jerzy Popiełuszko. Były one bezpiecznym schronieniem wolności i prawdy. Ksiądz Jerzy nie lękał się niczego, bo był wewnętrznie wolny (…). Drugi Boży dar, który niosą kapłani to Ewangelia, światło naszego życia. Mówić o Bogu rozkrzyczanemu światu…Jak to robić dzisiaj? Dziś jest tyle słów, które są komentarzem, opinią czasem mędrkowaniem, ale nie słowem Boga, dlatego trzeba najpierw zamilczeć, uklęknąć, usłyszeć i dopiero głosić. Ks. Jerzy umiłował nade wszystko pełnienie woli Bożej, oparł się pokusie życia w świętym spokoju, bezkompromisowo głosił prawdę Ewangelii stając się Bożym zasiewem dla wzrostu wiary Kościoła na polskiej ziemi, w trudnych czasach komunistycznych. I wreszcie, kapłani niosą również trzeci dar – miłosierdzie dla świata. To miłosierdzie przywraca nam nie tylko wiarę w życie wieczne, ale zaprasza również, by ocierać ludzkie łzy, bo trzeba dziś powoli, z troską ocierać ludzkie rany. To, dlatego ks. Jerzy na obrazek prymicyjny wybrał słowa: Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc. Dziś chcemy dziękować za tego kapłana, który oddał swoje życie w służbie miłości miłosiernej. Zawsze skromny, pełen chęci służenia innym’’ – mówił duchowny.

Po zakończeniu Eucharystii, zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą Błogosławionego Kapelana ,,Solidarności’’. Tam złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów oraz zapalono symboliczny znicz pamięci. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec