Obchody 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

W 105. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli, 7 marca 2024 r., biskup Jan Wątroba odprawił Mszę św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Podczas Eucharystii odbyło się przyrzeczenie „Orląt” z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Pierwsza część obchodów 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli odbyła się w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, gdzie odprawiono Mszę św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W Eucharystii udział wzięli parlamentarzyści, władze, wojewódzkie, samorządowe i miejskie, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, a także liczna grupa Orląt i  młodzieży strzeleckiej z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.

Na początku uroczystości ks. Tomasz Nowak, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża, powitał zebranych w świątyni z okazji kolejnej rocznicy śmierci Lisa-Kuli.

Homilię wygłosił ks. Jakub Nagi, dyrektor Katolickiego Radia VIA. Kaznodzieja m.in. nawiązał do bohaterskiej postaci płk. Leopolda Lisa-Kuli. „To ten młody bohater, dzisiaj, po 105 latach od swojej śmierci, świeci nam, jak podaje historia, przykładem patriotyzmu, odwagi, poświęcenia, determinacji, pracowitości, aktywności społecznej, uczciwości, a także wierności słowu i składanej przysiędze” – mówił ks. Nagi.

Następnie nawiązując do roty przysięgi składanej przez Orlęta i Strzelców, dyrektor Radia VIA mówił: „Za moment nasi młodzi przyjaciele, Orlęta, złożą przyrzeczenie, po Eucharystii starsi złożą przyrzeczenie strzeleckie. To treścią waszego życia, staną się słowa Prawa Orląt i Prawa Strzeleckiego, pod którymi wypowiecie uroczyście: przysięgam. Służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej do ostatniego tchu, bronić jej do ostatniej kropli krwi, a u Orląt być godnymi tych orląt, które przelaną swą krwią serdeczną wskazały nam jak kochać ziemię ojczystą. To są poważne słowa, to są moce słowa. Drodzy Orlęta i Strzelcy, patrząc na przykład płk. Leopolda Lisa-Kuli bądźcie wierni tym słowom, bądźcie stróżami tych słów, które uroczyście przed Bogiem i wobec nas wypowiecie, bądźcie odważni, by je wypełnić do końca i pamiętajcie, i my wszyscy pamiętajmy, by nie rzucać słów na wiatr”.

Podczas liturgii nastąpiło złożenie przyrzeczenia Orląt Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Przyrzeczenie przyjęła Kinga Hałacińska wnuczka Andrzeja Hałacińskiego, autora słów pieśni My, Pierwsza Brygada.

Druga część uroczystości odbyła się na Placu Farnym w Rzeszowie przy pomniku płk. Leopolda Lisa-Kuli.(jn)

Fot. Karol Wyroba/Strzelec Rzeszów