Odpust u Sióstr Wizytek

W kościele jasielskich Sióstr Wizytek 24 czerwca 2022 r. odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Gąsiorowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle. W wygłoszonej homilii duchowny mówił m.in. o istocie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak podkreślił, największy wpływ na jego rozpowszechnienie miała św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru sióstr wizytek we francuskim Paray-le-Monial. ,,Jezus wybrał sobie właśnie tę zakonnicę, aby przez nią, przekazać prawdę o swoim Sercu całemu światu’’ – mówił kaznodzieja.

Nawiązując do objawień jakich doświadczyła w latach 1673-1675 św. Małgorzata Maria Alacoque, kaznodzieja przypomniał, że to właśnie Chrystus polecił jej ustanowienie święta ku czci Jego Serca i obiecał wiele łask tym, którzy będą to święto obchodzić. ,,Jezus prosi, byśmy z wiarą i odwagą podążali do Jego Boskiego Serca, byśmy byli także blisko wynagradzania za wszystko, co złe dzieje się w naszych rodzinach, domach, miastach” – zaznaczył duchowny.

14 czerwca 1902 r. ks. Józef Wiejowski, kanclerz z Przemyśla położył kamień węgielny pod budowę klasztoru w Jaśle. 17 maja 1903 r. bp Józef Sebastian Pelczar poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. 14 października 1903 r. siostry wizytki zamieszkały na Górce w Jaśle w jednym skrzydle klasztoru. Rok później, 13 października 1904 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła, którego wnętrze było jeszcze w surowym stanie. Na drugi dzień, tj. 14 października, bp Józef Sebastian Pelczar ustanowił kanonicznie klauzurę papieską. Przy tej okazji powiedział do obecnych wówczas księży: Szczęśliwy jestem nie tylko dlatego, że siostry przyjąłem do swej diecezji, ale i do swego serca. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec