Polscy lazaryci w Rzeszowie

W dniach 1-2 września 2023 r. Rzeszów był miejscem spotkania członków Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce. Polscy lazaryci podczas Kapituły Krajowej Wielkiego Przeoratu Polski rozmawiali o przyszłości Zakonu, kierunkach działania, a także podsumowali działania przez ostatnie miesiące, zwłaszcza wydarzenia w Zakonie od Kapituły Generalnej w październiku 2022 r. w Orleanie. Wydarzeniom w Rzeszowie towarzyszyły relikwie patrona – św. Łazarza.

Kapituła rozpoczęła się Wigilią inwestytury w piątek 1 września br. w kościele pw. Krzyża św. w Rzeszowie. Natomiast sobota była dniem obrad Kapituły w gościnnym Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym, która jest płaszczyzną wymiany doświadczeń i podsumowań. „Kapituła jest miejscem, gdzie z jednej strony podsumowujemy co wydarzył się u polskich lazarytów w ciągu ostatniego roku, ale także dyskutujemy nad kierunkami działań, tutaj mamy bardzo mocny kierunek z sytuacją na Ukrainie. Rozmawiamy także o tym, co nas boli, jakie mamy problemy w codziennej działalności” – podkreślała dr Izabela Fac, sekretarz WPP oraz Komandor komandorii Podkarpackiej, która była organizatorem lazaryckich uroczystości.

Natomiast w sobotnie popołudnie w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Krzysztofa Włodarczyka, Przeora Duchowego WPP, bp. Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej oraz bp Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. Homilię wygłosił ks. prałat Wojciech Przybyła, Wikariusz Generalny Wielkiego Przeoratu Polski. „Zechciejmy na etos rycerski, nasz zakon spojrzeć przez pryzmat małej wioski Betanii” – mówił, przypominając postaci Łazarza, jego sióstr – Marii i Marty. „Był to zwyczajny dom, gościnny, wypełniony miłością, otwarty na innych, w którym zatrzymywał się Chrystus” – dodał kaznodzieja.

I właśnie miłość wobec Boga i bliźniego była kluczem rozważań. „Potrzeba, byśmy funkcjonowali w zakonie, mówiąc nie tylko ustami, ale sercem i czynem. Tym, w czym sprawdziliśmy się w tych latach funkcjonowania Wielkiego Przeoratu Polski. Nie możemy spocząć na laurach” – podkreślał ks. prałat Wojciech Przybyła, dodając, że doświadczenie ewangelicznej Betanii nie jest obce członkom zakonu.

Podczas uroczystości trzech członków Zakonu zostało pasowanych na kawalerów. Natomiast Baliw WPP Jan Szmyd otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu św. Sylwestra, odznaczenie państwowe Stolicy Apostolskiej przyznawane przez Ojca Świętego.

Działalność członków zakonu skupia się przede wszystkim na wymiarze charytatywnym – w czynieniu dzieł miłosierdzia. Realizowane są one na terenach Komandorii Kujawsko-Pomorskiej, Mazowieckiej i Podkarpackiej. Posługa członków zakonu nakierowana jest na bezpośrednie niesienie pomocy albo gromadzenie dóbr materialnych i środków finansowych, z których jest ona realizowana. Sztandarową działalnością Komandorii Kujawsko-Pomorskiej jest Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy. To także pomoc świadczona od pierwszych dni wojny mieszkańcom Ukrainy na terenie ośrodka w Oćwiece koło Biskupina, który należy do Piotra Sobolewskiego, Komandora Kujawsko-Pomorskiego, przy wsparciu Caritas Diecezji Bydgoskiej i jej dyrektora ks. prałata Wojciecha Przybyły. Komandoria Podkarpacka skupia się obecnie na działalności na płaszczyźnie kulturalnej, realizując m. in. projekt literacko-fotograficzny związany z rodziną Ulmów. Natomiast Komandoria Mazowiecka zajmuje się przede wszystkim na pozyskiwaniu pomocy z zagranicy – głównie ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych – która trafia do Warszawy, a następnie bezpośrednio na Ukrainę.

Zakon w Polsce skupia ponad czterdzieści osób jako członków Zakonu, mających prawo nosić płaszcze i insygnia zakonne oraz postulantów, wolontariuszy i sympatyków, w sumie ok. 200 osób bezpośrednio zaangażowanych w dzielność Zakonu.

Izabela Fac