Prymicje biskupie w Gorlicach – Gliniku

W niedzielę, 25 września 2022 r. w swojej rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach – Gliniku, Mszę św. prymicyjną odprawił bp Krzysztof Kudławiec – misjonarz, biskup diecezji Daule w Ekwadorze. Uroczysta Eucharystia była doskonałą okazją do wdzięczności za dar życia, intelektualnego i duchowego wzrastania oraz powołania do służby Bożej w Kościele. Zgromadziła ona przy ołtarzu kapłanów rodaków, dawnych wikariuszy, proboszczów gorlickich parafii, siostry zakonne, rodziców i rodzinę Biskupa, a także władze państwowe i samorządowe.

Msza św. prymicyjna rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia bp. Krzysztofa Kudławca do parafialnej świątyni. Następnie słowa powitania wypowiedziały dzieci, młodzież i dorośli – przedstawiciele parafii. Głos zabrał także miejscowy proboszcz ks. Marek Urban, który wyraził ogromną radość z tej historycznej chwili wyniesienia naszego rodaka do godności biskupiej w Kościele. Wskazał, że to wielkie wyróżnienie dla naszej parafii, a jednocześnie i zobowiązanie do codziennej modlitwy.

Po słowach przywitania rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, podczas której homilię wygłosił bp Krzysztof. Komentując ewangeliczną przypowieść o bogaczu i Łazarzu przypomniał, że celem życia każdego człowieka jest radość z przebywania z Bogiem w niebie. Wskazując na bogacza i Łazarza ukazał różne bogactwa i biedy współczesnego świata i człowieka. Pokazał, że są one do przezwyciężenia, jeśli się tylko zaufa Miłosierdziu Bożemu i w każdym doświadczeniu będzie się powtarzało słowa: „Jezu, ufam Tobie”. Następnie w tym kontekście podzielił się świadectwem swojej ponad 20-letniej pracy misyjnej w Ekwadorze.

Uroczystość zakończyła się udzieleniem prymicyjnego błogosławieństwa rodzicom, braciom, kapłanom, siostrom zakonnym i wszystkim wiernym. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z KSMu, ministranci i lektorzy, oraz chór i krąg biblijny działające przy parafii w Gorlickim Gliniku.

Ks. Robert Karaś

Bp Krzysztof Kudławiec urodził się 19 września 1969 roku w Gorlicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po reorganizacji struktur kościelnych w Polsce formację kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. 25 maja 1995 roku w katedrze rzeszowskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Kazimierza Górnego. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach Nockowa i Rzeszów – Katedra. W 2001 roku odbył kurs misyjny w Warszawie, a następnie w 2002 roku wyjechał do pracy w Archidiecezji Portoviejo, gdzie pełnił urząd proboszcza i wikariusza biskupiego. 22 kwietnia 2022 roku papież Franciszek mianował go biskupem diecezji Daule w Ekwadorze. Sakrę biskupią przyjął 25 czerwca 2022 roku w Daule z rąk nuncjusza apostolskiego w Ekwadorze księdza arcybiskupa Andrésa Carrascosa Coso. Na swoje zawołanie biskupie przyjął słowa Jezu, ufam Tobie

Fot. Robert Wal