Rotmistrz Pilecki patronem szkoły w Żyznowie

Bp Jan Wątroba uczestniczył w uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Żyznowie imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

8 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej w Żyznowie odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, odsłonięciem pamiątkowej tablicy oraz poświęceniem sztandaru.

Podczas polowej Mszy św. na placu przed szkołą, bp Wątroba, w nawiązaniu do słów Jezusa o soli i świetle, mówił w homilii o potrzebie obrony wartości. „Powołaniem chrześcijan jest strzec tego, co wartościowe, co cenne, także tego, co jest też zagrożone z rożnych stron, przez różne czynniki i osoby. (…) Świecić natomiast należy całym swoim życiem, postępowaniem, nie koniecznie słowem. Słowem na końcu. Chodzi o życie, w którym widać dobro” – mówił hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę, że życie rotmistrza Pileckiego jest solą i światłem dla współczesnych pokoleń. „Gdy spoglądamy na życie, niezwykłe życie rotmistrza Pileckiego, słowa o soli i świetle nabierają szczególnego znaczenia. On najpierw zajaśniał niezwykłym blaskiem głębokiej wiary, która była dla niego drogowskazem, programem, motywem przy podejmowaniu trudnych wyborów. Świecił jako człowiek kochający Boga, rodzinę i Ojczyznę – dla niej poświęcił życie” – podkreślił bp Wątroba.

W uroczystości uczestniczyli m.in. księża z dekanatu strzyżowskiego, ks. Stanisław Piątek, proboszcz parafii Przemienia Pańskiego w Żyznowie, lokalne władze i delegacja Instytutu Pamięci Narodowej. (tn)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel