Uroczystości ku czci św. Józefa w diecezjalnym sanktuarium

Marzec to miesiąc w szczególny sposób poświęcony św. Józefowi, mężowi Maryi i Opiekunowi Zbawiciela. To wielki Patron na trudne czasy, kiedy to małżeństwo i rodzina przeżywają kryzys i brakuje wzorców prawdziwych mężów i ojców.

Dobrze, że kult św. Józefa ożywa dzisiaj w Kościele, którego jest On szczególnym Patronem i Opiekunem. Kościół potrzebuje dzisiaj św. Józefa, tak jak Chrystus go potrzebował, by wskazywał drogę, uczył solidnej pracy, prawdziwej męskości, wlewał nadzieje i dawał poczucie bezpieczeństwa.

Kult św. Józefa jest szczególnie bogaty w rzeszowskim Sanktuarium, gdzie w każdą środę parafianie i pielgrzymi tak wiele próśb i podziękowań przynoszą przed oblicze tego wielkiego świętego, wierząc, że jest On Patronem na trudne czasy.

Od 1 maja 2022 r. kościół na Staromieściu jest Sanktuarium Św. Józefa, gdzie możemy przybywać, by u Opiekuna Zbawiciela kształtować swoje sumienie.

19 marca obchodzona jest w Kościele Uroczystość ku czci św. Józefa – Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

W środę 13 marca w Sanktuarium rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja ikony Św. Józefa zainicjowana przez Rycerzy Kolumba. Towarzyszył jej nowy program Życie Mam, którego celem jest wsparcie Domów Samotnej Matki prowadzonych przez podmioty katolickie w całej Polsce.

Ikona św. Jozefa został wprowadzona do świątyni przez Rycerzy Kolumba i uroczyście powitana przez kustosza Sanktuarium ks. Waldemara Doparta i przedstawicieli parafii. Przez kolejne trzy dni podczas wieczornych Eucharystii były głoszone konferencje na temat małżeństwa i rodziny.

W sobotę 16 marca rozpoczęły się w Sanktuarium rekolekcje wielkopostne, które miały na celu też przygotować wiernych do uroczystości odpustowej. Nauki rekolekcyjne prowadził ks. Ryszard Winiarski proboszcz parafii Świętej Rodziny w Puławach – ceniony publicysta i kaznodzieja.

W swoich naukach w prosty i głęboki sposób ks. Ryszard poruszał temat wiary, sumienia, wolności, wychowania i rodziny.

19 marca miała miejsce uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby.

Kazanie odpustowe wygłosił Ojciec Rekolekcjonista

„Pan Bóg nie wybiera łatwego scenariusza dla Maryi i Józefa. To wszystko przerosło Józefa, miał wątpliwości, więc potrzebne było to drugie zwiastowanie. Bóg daje mu się poznać w trudny sposób i uczy go wiary. Sprawiedliwy Józef przeżył swoje zwiastowanie i już się nie boi. Bóg zabrał mu lęki. I to samo chce zrobić z nami. Chce wkroczyć w naszą codzienność i pomóc nam ją właściwie przeżywać” – mówił Kaznodzieja.

Na koniec Eucharystii dokonano zawierzenie Świętemu Józefowi całej parafii i diecezji. Następnie miało miejsce pożegnanie Ikony św. Józefa.

Kolejny Odpust odbędzie się 1 maja we Wspomnienie Św. Józefa Robotnika.

6 maja zaś w Sanktuarium Św. Józefa na Staromieściu będzie gościć Radio Maryja i Telewizja Trwam i zostaną uroczyście wprowadzone relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów.

Zapraszamy do pielgrzymowania do Świętego Józefa tego wielkiego Patrona i Opiekuna Rodzin i Ludzi Pracy, by pomagał nam w przeżywaniu naszej codzienności w świetle Bożego Słowa.

Ks. Paweł Liszka

Fot. Maciej Wisz