VII Koncert Pieśni Pasyjnej w Rzeszowie

10 marca 2024 r. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (os. Biała) odbył się VII Koncert Pieśni Pasyjnej pt. „Któryś za nas cierpiał rany…”. W koncercie wzięło udział pięć chórów, zaś organizatorem wydarzenia był chór Alba Cantans.

Tradycyjnie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (os. Biała) odbywa się koncert pieśni wielkopostnych i pasyjnych. Siódma edycja tego wydarzenia pt. „Któryś za nas cierpiał rany…” odbyła się 10 marca 2024 r.

Organizatorem wydarzenia był chór parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie Alba Cantans, którego dyrygentką jest Kornelia Ignas, zaś prezesem chóru Czesław Knapik.

Koncert składał się z występów pięciu chórów, które wykonały trzy bądź cztery utwory wielkopostne.

Jako pierwszy wystąpił chór Alba Cantans z Rzeszowa, który wykonał utwory: Płaczcie Anieli, Gdy klęknę w Ogrójcu, Gdy Jezus Chrystus umierał na krzyżuO Krwi Najdroższa.

Następnie zaprezentował się Chór Fraza z Kosiny, pod dyrekcją Łukasza Kobiałki. Ten zespół zaprezentował pieśni: Trisagion, To miłość oraz Crux fidelis.

Chór męski Resonantae z Bratkowic pod kierownictwem Jakuba Pięty, zaprezentował następujące utwory: Witaj Głowo, Kto jest sługą, W Krzyżu cierpienie oraz Wisi na krzyżu.

Czwartym chórem był Chór Risoluto ze Zgłobnia pod dyrekcją Ryszarda Piecha. Artyści wykonali pieśni: Odszedł Pasterz od nas, Stała Matka Boleściwa, De profundis oraz Miserere mei, Deus.

Jako ostatni wystąpił Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Rzeszowie, którego dyrygentem jest Marcin Florczak. Dziecięcy zespół wykonał utwory: Powierz się Matce, Jezus daje nam zbawienie, Wierzę w Ciebie Panie oraz Rozpięty na ramionach.

Na zakończenie wszyscy artyści wraz z obecnymi w kościele wykonali pieśń Bądź mi litościw.

VII Koncert Pieśni Pasyjnej „Któryś za nas cierpiał rany…” patronatem honorowym objęli: bp Jan Wątroba, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Fundacja Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce z/s w Rzeszowie, Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Rzeszowie.

Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio VIA, Polskie Radio Rzeszów oraz Telewizja Rzeszów.

Tekst i zdjęcia: ks. Jakub Nagi