Więcej Mszy św. w okresie Bożego Narodzenia

Biskup rzeszowski Jan Wątroba, chcąc umożliwić jak największej liczbie wiernych uczestnictwo w świątecznych Mszach św. w czasie ograniczeń wprowadzonych ze względu na zagrożenie sanitarne spowodowane COVID-19, w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 16 grudnia 2020 r., udziela pozwolenia księżom przebywającym na terenie diecezji rzeszowskiej na celebrowanie czterech Mszy św. w dniu Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), w dniu Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia) oraz w dniu Objawienia Pańskiego (6 stycznia).

Biskup Rzeszowski zachęca, aby tam, gdzie jest to możliwe, zwiększyć ilość Mszy św. w wyżej wymienione dni, zachowując normy i przepisy liturgiczne.

Przywilej ten jest ważny tylko na tegoroczny Okres Narodzenia Pańskiego i wynika z uwarunkowań wynikających z panującej na świecie pandemii.

ks. Piotr Steczkowski
kanclerz Kurii Diecezji w Rzeszowie

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

Prot. N. 59720

DEKRET

Mając na względzie uwarunkowania wynikające z panującej na świecie pandemii, mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez Papieża FRANCISZKA, chętnie zezwalamy, aby w Okresie Narodzenia Pańskiego jedynie bieżącego roku [liturgicznego] Ordynariusze miejsca mogli z powodu trwających przyczyn związanych ze światową zarazą zwaną Covid-19, udzielić prezbiterom przebywającym na terenie ich diecezji pozwolenia na sprawowanie czterech Mszy w dniu Narodzenia Pańskiego, w dniu Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz w dniu Objawienia Pańskiego, ilekroć okaże się to potrzebne dla dobra wiernych i zawsze z zachowaniem przepisów prawa, szczególnie odnośnie do kan. 951.

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia.

W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,
dnia 16 grudnia 2020 roku