Konsekracja kościoła na osiedlu Budziwój w Rzeszowie

20 czerwca 2021 r. odbędzie się konsekracja kościoła Matki Bożej Śnieżnej na osiedlu Budziwój w Rzeszowie.

Parafia Matki Bożej Śnieżnej jest zlokalizowana w południowo-wschodniej części Rzeszowa w dzielnicy Budziwój (do 2010 była to odrębna wieś). Przez wiele stuleci Budziwój należał do parafii w Tyczynie. 1 stycznia 1921 r. został samodzielną jednostką duszpasterską na mocy zarządzenia bp. Józefa Sebastiana Pelczara.

W okresie przynależności do parafii tyczyńskiej, w Budziwoju funkcjonowała drewniana kaplica wzniesiona w XVI wieku (w środku znajdował się obraz Matki Bożej Śnieżnej). W latach 1907 r., w miejscu drewnianej kaplicy, wybudowano murowany kościół. Świątynia ta, rozbudowana w latach sześćdziesiątych, służyła jako kościół parafialny do 2002 r., kiedy sprawowanie liturgii przeniesiono do nowego kościoła.

Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1999 r. Budową kierował ks. Kazimierz Guzy, proboszcz parafii do śmierci w 2009 r. Autorem projektu jest inżynier Henryk Sobolewski. W 2002 r. zakończono budowę i bp Kazimierz Górny poświęcił kościół. W kolejnych latach trwało wyposażenie i dekoracja wnętrza – wykonano m.in. dużych rozmiarów krzyż z figurą Pana Jezusa oraz duże obrazy Pana Jezusa Miłosiernego i św. Antoniego, polichromię z różnymi wizerunkami Matki Bożej i stacje Drogi Krzyżowej z mosiądzu.

Na podst. www.mbsniezna.rzeszow.pl

Zdjęcie: Parafia Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie.