100-lecie Sióstr Służebniczek w Kolbuszowej

W Kolbuszowej odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem obecności Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Mszy św. przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, który również poświęcił Ochronkę pw. Św. Józefa prowadzoną przez siostry zakonne.

Pierwsza część uroczystości w Kolbuszowej, 25 maja 2024 r., odbyła się w nowej ochronce, którą prowadzą Siostry Służebniczki, gdzie podopieczni placówki zaprezentowali program o św. Józefie. Następnie bp Jan Wątroba poświęcił nowe pomieszczenia, które stanowią Ochronkę pw. Św. Józefa.

Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył Biskup Rzeszowski.

Na początku ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej kolegiaty, powitał zebranych i wprowadził w uroczystość.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który podkreślił znaczenie obecności sióstr w Kościele. Mówił, że radosna rocznica pobytu Sióstr Służebniczek w Kolbuszowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności siostrom zakonnym za ich obecność, służbę, modlitwę i świadectwo.

Biskup Wątroba nawiązał również do postaci bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zgromadzenia Sióstr Służebniczek i podziękował za dzieła prowadzone przez Siostry w Kolbuszowej m. in. ochronkę.

Siostry Służebniczki w Kolbuszowej są obecne od 1924 r. Na co dzień prowadzą Niepubliczne Przedszkole, katechezę w Zespole Szkół nr 1 i opiekują się zakrystią. Aktualnie w Kolbuszowej przebywa 4 siostry.

Tekst, zdjęcia i dźwięki: ks. J. Nagi