25 lat działalności Caritas w Jaśle

,,Taka uroczystość jak dzisiejsza, daje nam ogromną porcję optymizmu, a jednocześnie pokazuje jak wiele można zrobić gdy współdziałamy i współpracujemy’’ – mówił bp Jan Wątroba podczas obchodów 25-lecia działalności Caritas w Jaśle.

22 września 2022 r. bp Wątroba przewodniczył jubileuszowej Mszy św. przed budynkiem Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Jaśle. W koncelebrze uczestniczył ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Stanisław Słowik, dyrektor diecezjalnej Caritas w latach 1992-2020, ks. Marian Putyra, dyrektor Caritas Okręg Jasło, ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, księża współpracujący z Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz księża proboszczowie z jasielskich parafii i okolic.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik, który zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość ma wymiar Kościoła. ,,Ten ewangeliczny wymiar nadał lokalnemu Kościołowi bp Kazimierz – pierwszy ordynariusz w akcie powołania diecezjalnej Caritas: Kościół święty zawsze otacza szczególną troską ludzi ubogich, chorych i potrzebujących. Z dniem 8 maja 1992 r. powołuję do istnienia i działania Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Niech święty Brat Albert patronuje tej działalności. Błogosławiony Józef Sebastian Pelczar i Błogosławiona Karolina niech towarzyszą swym wstawiennictwem. W całej diecezji powstały struktury Caritas, bo warto przypomnieć, że władza ludowa w 1950 r. rozwiązała Caritas, a liczne placówki zabrała (…). Po roku 1989 można było powoływać Caritas. Ten sam Pasterz błogosławił ustanowieniu kuchni, a następnie rozwojowi Caritas przez utworzenie specjalnego okręgu dla Jasła, to dlatego z covidowym poślizgiem świętujemy dzisiejszy jubileusz’’ – mówił kaznodzieja.

Ksiądz Słowik zwrócił uwagę na działalność Caritas w Jaśle. ,,Pierwszym zadaniem Okręgu Caritas w Jaśle pod kierownictwem ks. dyrektora Mariana Putyry przy współpracy z miastem Jasłem było otwarcie kuchni dla ubogich przy ul. PCK (…). Od początku swej działalności jasielska Caritas razem z parafiami opiekuje się dziećmi, organizuje dla nich zimowiska, kolonie, wycieczki, mikołajki. (…). Historia miasta nas uczy, że od wieków tu były organizowane różne formy opieki. W 1502 r. powstał w Jaśle szpital. Ufundował go za zgodą króla Aleksandra Jagiellończyka wikary jasielski ks. Marcin. Potem powstał szpital klasztorny. Do tej medycznej historii współcześnie dołączyła ta placówka – popularne Hospicjum (…). W panoramie miasta nie można zauważyć bezdomności i schroniska dla tej grupy osób. Schronisko utworzono po powołaniu Caritas w Jaśle’’- zaznaczył kaznodzieja.

Po Mszy św. ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej podkreślił, że Caritas Diecezji Rzeszowskiej istnieje i pomaga ludziom od 30 lat, o czym świadczą liczne dzieła miłosierdzia. ,,To tutaj – duszpasterze współpracujący z władzami samorządowymi organizowali tak potrzebne formy pomocy: w czasie klęsk żywiołowych, powodzi, konfliktów zbrojnych w różnych zakątkach świata. Ta pomoc – pomoc Caritas, pomoc Kościoła docierała do bezdomnych, do rodzin wielodzietnych, do dzieci. To kuchnia i stołówka dla ubogich. Ale to przede wszystkim wielkie dzieło ratunku dla osób obłożnie chorych – czyli Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Sam osobiście doświadczyłem, jak wielkim błogosławieństwem jest to dzieło. Jak wspaniali ludzie go tworzą. Ludzie, dla których ten ośrodek jest nie tylko miejscem pracy, ale jest przestrzenią wypełniania Chrystusowego przykazania miłości’’ – powiedział ks. Potyrała.

W czasie uroczystości Caritas Diecezji Rzeszowskiej przyznała pośmiertnie śp. Senatorowi Stanisławowi Zającowi najwyższe odznaczenie – statuetkę ,,Miłosiernego Samarytanina’’, którą na ręce małżonki Senator Alicji Zając przekazał bp Jan Wątroba. Ordynariusz rzeszowski wręczył również statuetki ,,Błogosławieni miłosierni’’ Pani Jolancie Majce i Pani Jolancie Gozdalskiej z jasielskiego oddziału Caritas. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec