Dzień Sybiraka w Rzeszowie

„Ofiarujmy naszą modlitwę i nasz trud życia w intencji naszej ojczyzny, prosząc Pana Boga o pokój na świecie, na Ukrainie, prosząc o przemianę ludzkich serc, aby były otwarte na Pana Boga i potrzebującego człowieka” – mówił bp Edward Białogłowski w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. 17 września br. odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny z okazji Dnia Sybiraka.

17 września br. z okazji Dnia Sybiraka w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny.

Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, a w koncelebrze wzięli udział: ks. Dariusz Gościmiński, ks. Franciszek Kołodziej, ks. Jan Szczupakks. Wojciech Środoń.

Ks. Dariusz Gościmiński, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, powitał zebranych w świątyni.

Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski.

Kaznodzieja na początku przypomniał fakty związane z wydarzeniami sprzed 83 lat. Następnie przywołał postać św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, patrona Sybiraków.

Zwracając się do Sybiraków i rodzin Sybiraków, a także do wszystkich zebranych bp Białogłowski mówił: „Ofiarujmy naszą modlitwę i nasz trud życia w intencji naszej ojczyzny, prosząc Pana Boga o pokój na świecie, na Ukrainie, prosząc o przemianę ludzkich serc, aby były otwarte na Pana Boga i potrzebującego człowieka. Niech Maryja, Królowa Pokoju z Oziornoje (…) uprosi dar pokoju dla świata, dla Ukrainy, dla Polski, dla naszych rodzin oraz dla naszych serc”.

Bp Białogłowski zwrócił się również do społeczności szkoły X Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków: „Uczcie się od nich (Sybiraków – przyp. autora) umiłowania prawdy i wolności, umiłowania Boga i człowieka, uczcie się jak budować przyszłość naszej ojczyzny i Kościoła na skalę Bożych praw i zasad”.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy przeszli pod Pomnik Sybiraków w Rzeszowie, gdzie odbyła się druga część uroczystości. (jn)