Bp Kazimierz Górny w Osobnicy: Chcemy Go naśladować na serio

,,Moi Drodzy, dziękuję Wam, że podjęliście modlitwy za przyczyną św. Ojca Pio w różnych sprawach, że traktujecie działalność Modlitewnych Grup Św. Ojca Pio na serio’’ – mówił bp Kazimierz Górny w Osobnicy.

28 października 2023 r. w kościele parafialnym w Osobnicy, odbył się I Kongres Modlitewnych Grup Św. Ojca Pio. Na spotkanie przybyło kilka grup z różnych stron diecezji rzeszowskiej. Mottem przewodnim były słowa świętego kapucyna z Pietrelciny: Modlitwa jest najlepszą bronią, jaką posiadamy. Jest ona kluczem do nieba, który otwiera serce Boga.

O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. ,,Tak się złożyło, że w ostatnich latach pielgrzymki udające się do Rzymu mają w swoich programach San Giovanni Rotondo miejsce, w którym żył, pracował i czynił cuda św. Ojciec Pio. Był to bardzo skromny człowiek, ubogo żyjący. O tym Ojcu, słyszymy wiele. Stał się jednym z najpopularniejszych świętych w Kościele katolickim. Żył Ewangelią. Żył w przyjaźni z Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie’’ – mówił w homilii hierarcha.

Biskup Kazimierz Górny podkreślił, że wiara dla Ojca Pio zawsze była bardzo ważna. ,,On żył w przyjaźni z żywym Chrystusem, Którego spotykał w Eucharystii, przyjmując Komunię św., sprawując Mszę św. Całemu światu pokazywał, czym jest wiara, jaką jest potęgą i, co może człowiek wierzący na serio dokonać (…). On dostąpił daru stygmatów, czyli tak się rozkochał w Chrystusie cierpiącym. Kochał Pana Jezusa ubogiego, cierpiącego, dźwigającego krzyż i zmartwychwstałego. Stygmaty były dla niego wielkim cierpieniem’’ – powiedział biskup.

Hierarcha zaznaczył, że święty kapucyn z Pietrelciny, stanowi wzór do naśladowania i jest wezwaniem do tego, abyśmy odnawiali nasze życie przez modlitwę. ,,Różaniec dla Ojca Pio był potężną bronią przeciwko szatanowi, przeciwko wszelkiemu złu. Był też bronią błagającą Matkę Najświętszą o pośrednictwo i uproszenie nam potrzebnych łask. Chcę Wam życzyć, abyście na serio tę traktowali tę przynależność do Modlitewnych Grup Ojca Pio, żeby nie było tylko odmawiania pewnych modlitw, ale żeby to była z sercem, z całym swoim wnętrzem, łączność z Chrystusem’’ – mówił biskup.

Uczestnicy Kongresu mogli również wysłuchać prelekcji, którą wygłosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent Grup Modlitewnych Św. Ojca Pio.

,,Pomysł zwołania Kongresu Modlitewnych Grup Św. Ojca Pio zrodził się stąd, że od września, decyzją biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby zostałem diecezjalnym asystentem Grup Modlitewnych Św. Ojca Pio. Na dzisiejszy Kongres przybyło kilka grup. Centralnym punktem spotkania była Msza święta pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Jesteśmy wszyscy jakoś zdegustowani, zwłaszcza ludzie wierzący tym, co się obecnie dzieje na świecie pod względem religijnym i moralnym. Wydaje nam się, że nie mamy na to wpływu i, że nie możemy mieć, co jest nieprawdą. Modlitwa przecież może powstrzymać największe zło’’ – powiedział ks. Czesław Szewczyk, podsumowując tegoroczny Kongres. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec