Bp Stanisław Jamrozek w Trzcinicy: Ulmowie potrafili przyjąć każde poczęte życie

19 listopada 2023 r. bp Stanisław Jamrozek z archidiecezji przemyskiej dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Trzcinicy.

Relikwie sprowadzono z inicjatywy ks. Waldemara Janigi, który pochodzi z parafii pw. Przemienienia Pańskiego i Św. Doroty w Trzcinicy. Relikwiarz wniesiono w uroczystej procesji.

Eucharystii o godz. 11.30 przewodniczył bp Stanisław Jamrozek. W homilii, w odniesieniu do Ewangelii o talentach, hierarcha powiedział, że ,,Bóg chce, żebyśmy też odkrywali to, co otrzymaliśmy od niego, żebyśmy pomnażali te talenty na różny sposób, po to, aby oddać chwałę Stwórcy, Który nas powołał do współpracy ze sobą. Wspaniale te talenty wykorzystywali: Józef i Wiktoria Ulmowie. Widzimy, że potrafili dobrze współpracować z Bożą łaską. Oni rozwijali swoje talenty, które otrzymali od Pana Boga. Józef nie zatrzymywał ich dla siebie. Jak mówią świadkowie jego życia, dzielił wiadomości i umiejętności z ludźmi, którzy do niego przychodzili. Z kolei Wiktoria troszczyła się o dzieci, pracuje w domu i czyni to z wielkim zaangażowaniem serca, z miłością potrafi mieć czas dla dzieci, dla męża i innych” – mówił biskup.

Hierarcha zaznaczył, że Ulmowie tworzyli wspaniałą rodzinę, pełną uczuć i miłości. ,,Na zdjęciach, które są w albumach widzimy, jak pięknie pokazują rodzinę, która nic nie udaje i zachowuje się normalnie. Te zdjęcia pokazują, że dzieci czują się bezpiecznie przy swoich rodzicach, bo wiedzą, że rodzice ich nie zawiodą i nie zostawią. Tak samo Wiktoria czuje się bezpiecznie przy swoim mężu, bo wie, że może na niego liczyć i odwrotnie. I to jest także powołanie małżonków. Ta świadomość, że można liczyć na drugą osobę – na męża, na żonę, stąd później będzie się rodziła wzajemna troska i ta miłość zaowocuje przyjęciem kolejnego dziecka” – powiedział duchowny.

Uroczystość była szczególnym i niezapomnianym wydarzeniem dla całej wspólnoty parafialnej. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec