Bp Wątroba przewodniczył Mszy w intencji pracowników i podopiecznych GDDP w Osobnicy

,,Dzisiaj patrzymy na przykład św. Józefa, opiekuna Najświętszej Maryi Panny, Pana Jezusa, Kościoła Świętego, rodziny i prosimy Go gorąco, aby wypraszał potrzebne siły wszystkim pracownikom i podopiecznym Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy’’ – mówił w homilii bp Jan Wątroba.

20 marca 2023 r. bp Jan Wątroba przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Św. Stanisława BM i Św. Jadwigi Śląskiej w Osobnicy z okazji 5. rocznicy działalności Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy.

W swojej homilii bp Wątroba zwrócił szczególną uwagę na postać św. Józefa. ,,Dzisiaj patrzymy na ten powołany w 2017 r. Gminny Dzienny Dom Pomocy w dniu, w którym Kościół czci św. Józefa. Święty Józef był człowiekiem sprawiedliwym, ale i człowiekiem głębokiej, pokornej wiary, która miała postać zawierzenia, zaufania. Jego wiara została wystawiona na wiele prób. Znamy dobrze ten epizod z jego życia, a właściwie cały ciąg zdarzeń, kiedy dowiaduje się, że jest włączony w wieczne plany Boga’’– mówił hierarcha.

Biskup podkreślił, że święty Józef znany jest przede wszystkim jako patron rodzin i osób umierających. ,,Święty Józef najbardziej znany jest jako opiekun. Św. Jan Paweł II w dokumencie Redemptoris Custo nazwał św. Józefa ,,Opiekunem Zbawiciela’’. Święty Józef jest także opiekunem Kościoła powszechnego i rodzinnego. Tradycja chrześcijańska przekazuje, że Józef umarł w obecności Jezusa i Oblubienicy, Najświętszej Maryi Panny, stąd wzywamy św. Józefa jako patrona dobrej śmierci. Trudno sobie wyobrazić piękniejszy moment odejścia z tego świata, gdy mamy świadomość, że jest przy nas Jezus i Maryja’’ – zaznaczył kaznodzieja.

W nawiązaniu do przeżywanej rocznicy, biskup podziękował wszystkim osobom, za modlitwę, pomoc i wszelkie wsparcie w dziele tworzenia Dziennego Domu Pomocy. ,,Ci co przychodzą do tego domu, przychodzą z poczuciem, że ktoś się nimi zaopiekował, ktoś ich zaopatrzył, ich obecną kondycję, różne trudności, zwłaszcza samotność, różne niesprawności, choroby, czasem smutek, czasem wręcz rezygnację. Dzisiaj chcemy dziękować Panu Bogu, że taką piękną myślą natknął ówczesnego proboszcza ks. Czesława, którego inicjatywę kontynuuje obecny proboszcz ks. Krzysztof i tym wszystkim, którzy na tę inicjatywę spojrzeli życzliwie, wsparli i wspierają nadal. Ten dom jest pomnikiem, znakiem, że Bóg nie zostawia nas samych. Pan Bóg pokazuje nam swoją miłość poprzez ludzi, których wyposażył we wrażliwość i dobre serce. Niech święty Józef opiekuje się nadal wszystkimi, którzy to dzieło rozpoczęli, kontynuują i korzystają z jego dobrodziejstw’’ – podkreślił hierarcha. (nj)

Zdjęcia: Natalia Janowiec