„Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja…” – rezurekcja w rzeszowskiej katedrze

O świcie w Niedzielę Zmartwychwstania została odprawiona uroczysta Mszy św. w rzeszowskiej katedrze. Eucharystię poprzedziła procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. W oprawie muzycznej celebracji wziął udział katedralny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Resovienses oraz katedralna orkiestra dęta.

Dnia 31 marca 2024 r. o godz. 6 w rzeszowskiej katedrze na rozpoczęcie procesji rezurekcyjnej rozbrzmiało zawołanie: „Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał”. Wyrazem radości paschalnej była procesja z Najświętszym Sakramentem dokoła katedry z udziałem licznie zgromadzonych wiernych, straży grobowej i orkiestry dętej.

Po zakończonej procesji, została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Gołąbka, prepozyta rzeszowskiej kapituły katedralnej i proboszcza miejscowej wspólnoty parafialnej. Homilię wygłosił ks. Michał Rurak, penitencjarz kapituły, który zachęcał do zgłębiania tajemnicy zmartwychwstania.

„Zmartwychwstania jest czymś jedynym i wyjątkowym w swoim rodzaju. Łatwo napisać i powiedzieć czym zmartwychwstanie nie jest. Ale napisać i powiedzieć czym zmartwychwstanie jest, to zadanie na całe życie, i to nie tylko dla teologa czy księdza. To zadanie dla każdego z nas. Najważniejsze zadanie w życiu, bo ono zdecyduje co z nami będzie” – mówił kaznodzieja.

Ks. Rurak ukazał konsekwencje zmartwychwstania Chrystusa dla każdego wierzącego w kontekście całej historii Boga i człowieka. Mówił: „Zmartwychwstanie nie dotyczy tylko przyszłości, czasu po śmierci. Ono ma także znaczenie dla naszej doczesności. Bo skoro życie ma prowadzić do Zmartwychwstania, to znaczy, że ma wartość samo w sobie, że trzeba je szanować i jak najlepiej przeżyć.”

Na zakończenie Eucharystii transmitowanej przez katolickie Radio „VIA”, katedralny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Resovienses pod dyrekcją Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej wykonał uroczyste „Alleluja” z oratorium G.F. Haendla. Po zakończonej Mszy św. rezurekcyjnej katedralna orkiestra dęta pod batutą Tadeusza Cielaka odegrała radosne utwory wielkanocne. (adm)

Fot. Joanna Prasoł