Coraz bliżej Matki Bożej. 46. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Doświadczeni pielgrzymi mówią, że pątnicy, którzy przekroczą Wisłę, nie zawrócą już z drogi. We wtorek, 8 sierpnia 2023 r., pątnicy 46. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę przekroczyli Wisłę w okolicy Szczucina. Pielgrzymka zakończy się w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia, Mszą św. na Jasnej Górze o godz. 11.30.

Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki 4 sierpnia 2023 r. na placu przed kościołem farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze modlił się bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i około 50 księży. Homilię wygłosił Biskup Rzeszowski. Kaznodzieja wiele miejsca poświęcił kultowi Najświętszego Serca Pana Jezusa, a szczególnie wezwaniu z litanii: „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia”. „Pielgrzymka ma charakter pokutny – to czas wynagradzania i przepraszania. Ofiarą jest także zmęczenie, różne chwile słabości i kryzysy, które dopadają pątników w czasie drogi i cały duchowy wysiłek. Podczas drogi pielgrzymi często mają okazję, aby uczyć się od Jezusa cierpliwości i miłosierdzia. Dziękując Panu za Jego cierpliwe i miłosierne serce jesteśmy wezwani, aby Go naśladować” – mówił hierarcha.

Po Komunii Świętej bp Wątroba pobłogosławił specjalne identyfikatory dla biskupów, przewodników poszczególnych grup oraz księży odpowiedzialnych za pielgrzymkę, m.in. dla ks. Jakuba Nagiego, dyrektora pielgrzymki, ks. Władysława Jagustyna, ojca duchownego, ks. Jana Szczupaka, kierownika trasy oraz ks. Mariusza Uryniaka – kwatermistrza.

Od powstania diecezji rzeszowskiej tradycją pielgrzymki z Rzeszowa jest wręczanie „dukatów” przez bp. Kazimierza Górnego. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i życzenia: „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat” – „Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”.

Po Mszy św. jako pierwsi na szlak pielgrzymkowy wyruszyli rowerzyści z 44. Pielgrzymki Rowerowej im. św. Krzysztofa z Rzeszowa na Jasną Górę. Grupa 200 rowerzystów dotarła na Jasną Górę już 6 sierpnia.

Punktualnie o godz. o 8.30, w odstępie kilku minut, z Placu Farnego w stronę Miłocina i dalej w kierunku Kamionki wyszło 5 grup pieszych. W tradycyjnej formie pielgrzymuje ponad 500 osób podzielonych na 4 grupy (zostały utworzone z połączenia dotychczasowych 13 grup). Piątą grupę tworzą pielgrzymi sztafetowi – to łącznie ponad tysiąc osób, które idą przez jeden, wybrany przez siebie dzień, a po zakończeniu pieszej drogi jadą autokarami na Jasną Górę (wyjątkiem były dwa pierwsze dni).

Drugi dzień upłynął w strugach padającego deszczu. Pielgrzymi w trudnych warunkach przeszli 28 kilometrów do Łączek Brzeskich.

W niedzielę 6 sierpnia, w trzecim dniu, na Mszę św. dla pielgrzymów do Radomyśla przyjechał bp Kazimierz Górny. W tym samym dniu po południu na tradycyjne nabożeństwo w intencji Ojczyzny do Jam Wielkich przyjechał bp Jan Wątroba (bp Edward Białogłowski jest codziennie na trasie pielgrzymki). Do Jam Wielkich przyjechały także rodziny pątników i zaproszeni goście. Zgromadzonych na placu kościelnym przywitał ks. Stanisław Kaczka, proboszcz tutejszej parafii pw. św. Augustyna. Modlitwę poprowadził ks. Piotr Grudzień MS, przewodnik grupy czwartej, którą współtworzą grupy: św. Kazimierza, św. Kingi – grupa studencka, św. Barbary oraz św. Stanisława. Podczas nabożeństwa historię nawrócenia i odnalezienia Boga opowiedziała siostra Teresa (uczestnicy pielgrzymki zwracają się do siebie: bracie, siostro). Joanna i Robert żyjący od 12 lat w małżeństwie opowiedzieli o swoim przeżywaniu wiary w codzienności życia rodzinnego. Modlitwę o pokój poprzedziło świadectwo Ireny i Dimy, którzy jako uchodźcy wojenni podzielili się swoim doświadczeniem wiary w czasie wojny na Ukrainie. Modlitwa w Jamach była transmitowana przez Katolickie Radio Via. W tym dniu pielgrzymi sztafetowi po raz pierwszy po zakończeniu pieszej wędrówki pojechali autokarami na Jasną Górę i późną nocą wrócili do domów.

W czwartym dniu pątnicy w okolicy Nowego Korczyna przekroczyli Wisłę. „Ci, którzy przekroczyli Wisłę już nie oglądają się za siebie i wszyscy osiągają cel, jakim jest Jana Góra” – mówili długoletni pielgrzymi.

W drugiej połowie pielgrzymki pątnicy przejdą przez diecezję kielecką i archidiecezję częstochowską. W przedostatnim dniu, w Janowie, odbędzie się nabożeństwo pokutne. Pielgrzymka zakończy się 13 sierpnia Mszą św. na jasnogórskich wałach o godz. 11.30. Eucharystia będzie transmitowana przez Katolickie Radio Via.

Katolicka rozgłośnia z Rzeszowa prowadzi również codzienne relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 12.10, 15.20 i 20.00, a godz. 20.30 transmisję modlitwy różańcowej z kościoła św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie gromadzi się duchowa grupa bł. Jana Balickiego. Aktualne wydarzenia i fotorelacja dostępne są również na fanpagu Facebook pielgrzymki. (jo, tn)

Zdjęcia: 46. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę