„Ducha nie gaście” – konferencja w dniu urodzin św. Jana Pawła II

18 maja 2023 r., w 103. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie odbyła się konferencja pt. „Ducha nie gaście”. W konferencji uczestniczył m.in. bp Jan Wątroba, abp Edward Nowak i bp Kazimierz Górny.

Uczestnicy konferencji wysłuchali trzech wystąpień: o. prof. dr. hab. Jarosława Kupczaka OP, pt. „Aktualność nauczania św. Jana Pawła II”; dr. inż. Mieczysława Janowskiego, pt. „Spotkania  z Prorokiem naszych czasów – refleksja osobista” i prof. dr. hab. Grzegorza Ostasza, pt. „Podkarpaccy primus inter pares”. Po wykładach prelegenci odpowiadali na pytania uczestników konferencji, które dotyczyły m.in. personalizmu św. Jana Pawła II i przekazywania wartości ważnych dla papieża z Polski najmłodszemu pokoleniu.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja książki pt. „Ducha nie gaście” pod redakcją ks. Andrzeja Garbarza (+2022), Andrzeja Sobkowiakaks. Andrzeja Cyprysia. Książka składa się z 11 artykułów skupionych w większości wokół wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r. Ich autorami są: Aleksander Bobko, Rafał Czupryk, ks. Andrzej Garbarz, Mariusz Guzek, Mieczysław Janowski, Nina Kitlińska, o. Jarosław Kupczak OP, ks. Tomasz Nowak, Marta Pisarekks. Janusz Podalszczak. W słowie wstępnym bp Jan Wątroba napisał: „Dzisiaj, po przeszło trzydziestu latach od historycznego wydarzenia, jakim był pobyt papieża w Rzeszowie, patrzymy na postać świętego Jana Pawła II i dostrzegamy w nim bardzo mocny i żywy argument za wyborem drogi wiary i miłości”.

Konferencję zorganizowaną przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et spes” prowadziła Beata Wolańska z TVP3 Rzeszów. (via)

Zdjęcia: Radio Via