Dzień Samorządu Terytorialnego. Modlitwa w rzeszowskiej farze

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w kościele farnym w Rzeszowie została odprawiona Msza św. w intencji podkarpackich samorządowców. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba.

7 czerwca 2024 r. w kościele farnym w Rzeszowie została odprawiona Msza św. w intencji podkarpackich samorządowców. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Okazją do modlitwy był Dzień Samorządu Terytorialnego. W wydarzeniu wziął udział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, a także burmistrzowie, wójtowie i radni z poszczególnych samorządów Podkarpacia.

Najpierw ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej powitał zebranych w świątyni.

Biskup Rzeszowski na początku liturgii powiedział, że Eucharystia jest okazją do dziękczynienia, ale także do prośby o Boże błogosławieństwo dla samorządów i ludzi, którzy w samorządzie pracują. Podkreślił, że w życiu każdego człowieka, także samorządowca, ważne jest, by wobec ludzi i świata, kierować się mądrością, rozumem, roztropnością i otwartym sercem.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiej Caritas, który
mówił m. in. o wartości spotkań samorządowców z potrzebującymi.

Ks. Potyrała podkreślił również, że w sprawowaniu roli samorządowca ważne jest kierowanie się duchem służby w sprawowaniu władzy. Ta postawa jest ważna szczególnie w podejściu do ludzi słabych, chorych, niepełnosprawnych, mniej zaradnych, biednych i tych, których spotkało jakieś nieszczęście.

Druga część obchodów odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Tam Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, otrzymał od Caritas Diecezji Rzeszowskiej statuetkę Miłosiernego Samarytanina. Dyrektor rzeszowskiej Caritas, ks. Piotr Potyrała zwracając się do Marszałka powiedział: „Wśród szerokiego spektrum działań Pana Marszałka na rzecz mieszkańców Województwa Podkarpackiego zawsze ważne miejsce zajmują działania na rzecz ludzi ubogich, chorych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Pana Marszałka nie trzeba do tego przekonywać; Pan Marszałek wie, że trzeba pomagać ludziom”.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest w rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. i jest obchodzony w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., która została podjęta z okazji 10. rocznicy samorządu terytorialnego.

Tekst i zdjęcia: ks. J. Nagi