Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji

W Święto Ofiarowania Pańskiego osoby konsekrowane diecezji rzeszowskiej uczestniczyły w Eucharystii we wspólnotach parafialnych, tam wraz z wiernymi świętowały Dzień Życia Konsekrowanego.

Ordynariusz diecezji rzeszowskiej, bp Jan Wątroba z okazji Święta Ofiarowania Pańskiego zaprosił na spotkanie do katedry rzeszowskiej wszystkie osoby konsekrowane. W niedzielę 5 lutego br., sprawował Mszę św. wraz z kapłanami. Najliczniejszą grupę stanowiły siostry, nie zabrakło też braci zakonnych. Biskup dziękował za obecność, za trud podejmowany w prowadzeniu różnych dzieł, za zaangażowanie i za świadectwo życia, pełne ofiary i oddania. Podkreślał, że bogactwo różnorodności charyzmatów jest wielkim darem dla diecezji, a służebna postawa idących blisko za Chrystusem jest wielkim dobrem przynoszącym różnorakie owoce. Biskup Wątroba podkreślał także, że ufna i wytrwała modlitwa zanoszona przez osoby konsekrowane jest źródłem łaski i błogosławieństwa dla całej diecezji. Ordynariusz życzył twórczej wierności, aby idący za Chrystusem drogą rad ewangelicznych z ogromną pasją, entuzjazmem i oddaniem żyły darem swojego powołania i aby ich historie życia były opowieścią o miłości Pana Boga.

W tym dniu osoby konsekrowane ponownie zawierzyły swoje życie Panu Bogu, ponawiając swoje śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności na ziemi. Realizując wiernie swoje powołanie, całkowicie oddają i zawierzają Bożej Opatrzności swoje plany i swoje życie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany.

Dzieła, które podejmują osoby konsekrowane w diecezji rzeszowskiej nie zawsze są widoczne. Pośród konsekrowanych są osoby, które oddają się całkowicie modlitwie w zakonie kontemplacyjnym, inni znowu podejmują liczne dzieła edukacyjne w szkołach, przedszkolach, posługują w domach opieki, w instytucjach kościelnych, służą w parafiach, niosą pomoc chorym w szpitalach, zajmują się ubogimi i potrzebującymi. Osoby konsekrowane są zaangażowane także w różne grupy formacyjne i duszpasterskie. Są zawsze blisko ludzi młodych, towarzyszą im w rozeznawaniu drogi życiowej, inspirują swoją pasją i zaangażowaniem w sprawę głoszenia Ewangelii w każdy możliwy sposób.

Obchodząc kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego dziękujmy dobremu Bogu za dar powołania i za odpowiedź osób konsekrowanych posługujących w całym kościele powszechnym. Ogarnijmy ich swoją modlitwą, dobrym słowem, życzliwością i powiedzmy im – dobrze że jesteście.

s. dr Danuta Fudali frm

Fot. Archiwum