Finał Plastycznego Konkursu Biblijnego

W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. J.S. Pelczara w Rzeszowie, 26 stycznia (piątek), miało miejsce wręczenie nagród w Plastycznym Konkursie Biblijnym dla dzieci Szkół Podstawowych Diecezji Rzeszowskiej pt. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, na podstawie Ewangelii św. Marka.

Plastyczny Konkurs Biblijny organizowany jest przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej pod patronatem Kuratorium w Rzeszowie. Partnerem konkursu jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Obył się on po raz 15. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać jeden z zaproponowanych fragmentów Ewangelii i go zilustrować. Technika wykonywanych prac była dowolna. W Konkursie wzięło udział 640 dzieci z 69 szkół. Posiadał dwa etapy: szkolny i diecezjalny. Najwięcej uczniów i uczennic wzięło udział w następujących szkołach: SP nr 2 w Strzyżowie oraz ZS w Wysokiej Głogowskiej 25 dzieci. Do etapu diecezjalnego zostało nadesłanych 150 prac z grupy młodszej (kl. I – II) i 140 prac z grupy starszej (kl. III- IV).

Komisja Konkursowa w składzie:

Ks. dr Paweł Batory – Dyrektor Wydziału Architektury i Sztuki i Muzeum Diecezjalnego (Przewodniczący)

Ks. dr Marek Dzik – Moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej

P. Łukasz Baran – grafik, pracownik WDK w Rzeszowie

P. Magdalena Lew – plastyczka

S. mgr Barbara Koziana (SSCJ) – sekretarka Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej

P. Mgr Agata Gajdek – nauczycielka,

P. Mgr Bogumiła Lis – nauczycielka, wytypowała następujących laureatów etapu diecezjalnego:

Klasy I – II

Monika Szajner klasa 4 – Sp nr 2 Rzeszów

Zuzanna Motyka klasa 4 – Zs w Lubli

Lena Dąbek klasa 4 – Sp nr 34 w Rzeszowie

Na uroczystość wręczenia dyplomów i nagród oraz wernisaż nagrodzonych prac przybyło 31 dzieci wraz z Rodzicami, Paniami katechetkami, Opiekunami. Gala odbyła się w obecności bp Kazimierza Górnego oraz p. Elżbiety Wolan, starszej wizytatorki, przedstawicielki Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Oboje pogratulowali dzieciom sukcesów artystycznych i życzyli dalszego rozwijania talentów. Biskup Górny wskazał ma moc słowa Bożego zawartego w Piśmie świętym ukazując przykład Romana Brandstaettera. Relację medialną przedstawiło Radio „Via”.

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej składa serdeczne podziękowana wszystkim dzieciom, które wzięły udział w Konkursie, gratuluje zwycięzcom i nagrodzonym. Wyrazy wdzięczności należą się także: honorowym gościom: JE. Ks. Bp Kazimierzowi Górnemu oraz P. Elżbiecie Wolan, Diecezjalnej Komisji Konkursowej, szkolnym komisjom konkursowym, opiekunom dzieci biorących udział we konkursie, osobom pomagającym w zorganizowaniu konkursu na etapie diecezjalnym: p. Agacie Gajdek, p. Bogumile Lis.

Tekst: Ks. M. Dzik, Moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Rzeszowskiej.

Zdjęcia: DB Diecezji Rzeszowskiej