Kolędowanie z Pueri Cantores Resovienses

W niedzielę 21 stycznia 2024 r. w katedrze rzeszowskiej odbył się koncert kolęd w wykonaniu Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej. Tradycją chóru jest coroczne kolędowanie w katedrze, więc nie mogło go zabraknąć także i w tym roku. Tym razem podczas koncertu wystąpił gościnnie także zespół Acoustic Space.

Koncert miał miejsce się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12.00, podczas której także zaśpiewał Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses”. Na zakończenie Eucharystii ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii, uroczyście przyjął w szeregi Chóru Katedralnego czterech młodych chłopców.

Po Mszy św. Rzeszowskie Słowiki pod dyrekcją Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej dały piękny koncert.  Na początku usłyszeliśmy średniowieczny hymn „Adeste Fideles”, po czym krótki rys historyczny Chóru i plan koncertu przedstawił Ryszard Bieniek, prezes Chóru. Dźwięki takich nieśmiertelnych kolęd i pastorałek, jak: „Bóg się rodzi”, „Pokłon Jezusowi”, „Cicha noc”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” oraz „Carol of the bells” wypełniły przestrzeń Katedry, wprowadzając zgromadzonych w świąteczny nastrój.

W wykonanym przez Chór utworze „Oj, maluśki” partie solowe zaśpiewali: Michał LatosińskiMichał Skórski przy akompaniamencie Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej na skrzypcach.

Pięknie zabrzmiały również kolędy: „Gdy śliczna Panna” przy akompaniamencie ks. Juliana Wybrańca na wiolonczeli oraz „Lulajże Jezuniu” z partią solową Kacpra Borkowskiego. W obu tych kolędach na pianinie akompaniował Maksymilian Rogóż.

Wspaniale zaprezentowała swe umiejętności wokalne pani dyrygent Aleksandra Fiołek-Matuszewska, która wykonała „Kolędę Maryi” z towarzyszeniem Chóru przy akompaniamencie Maksymiliana Rogóża i zespołu Acoustic Space.

W drugiej części koncertu zaproszeni goście – zespół Acoustic Space – wykonał 3 utwory: „Grudniowy”, „Czas białej magii” oraz nastrojową „Kolędę dla nieobecnych”.

W kolejnej części koncertu usłyszeliśmy „Kolędę Józefa” w wykonaniu Tomasza Nowaka, przy akompaniamencie Maksymiliana Rogóża.

Męska część Chóru Pueri Cantores Resovienses, czyli tenory i basy, wykonała utwór „Mary, did you know?” oraz kolędę „Mizerna cicha” w aranżacji Marka Pawełka.

Na zakończenie koncertu zabrzmiał jeszcze utwór „Raduj się świecie”.

Po koncercie przyszedł czas na podsumowania i podziękowania. Głos zabrał Ryszard Bieniek, wieloletni chórzysta i obecny prezes Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego. Na zakończenie tego muzycznego wydarzenia zasłużeni artyści zostali uhonorowani czerwonymi różami, a publiczność wyraziła swoją wdzięczność gromkimi brawami. Kolędę „Bóg się rodzi”, uważaną za królową wszystkich kolęd, Chór wykonał wspólnie z publicznością, tworząc niezapomniane zakończenie tego wyjątkowego spotkania.

Podsumowując, koncert w Katedrze Rzeszowskiej był nie tylko muzycznym świętem, ale także wyjątkowym doświadczeniem duchowym, które zjednoczyło społeczność w radosnym śpiewie i refleksji. Patronat medialny nad koncertem objęło Katolickie Radio VIA.

Do zobaczenia na następnych koncertach!

Ryszard Bieniek

Fot. Joanna Prasoł